Pantone aasta värv 2022 – Very peri

Esimest korda ajaloos valis Pantone Color Institute aasta värviks uue tooni ning selleks unikaalseks ja eriliseks värviks sai Very peri.

PANTONE 17-3938 Very Peri on soe ja sõbralik tuhm sinine, millest õhkub kindlameelsust ning rõõmsat meeleolu, mis julgustab piiritut eneseväljendust ning katsetamist. See entusiastlik toon näitab dünaamikat ja kapriissust, mis sobib ettearvamatule värviharmooniale ning spontaalsetele värvikooslustele.

Very Peri määramisega tähistab Pantone ettevõtte 22-aastase ajaloo jooksul, kui aasta värviks on valitud uus värv mitte värv juba kasutusel olevast Pantone värvivalikust.

„Uue värvi loomine on Pantone aasta värvi valimise ajaloos esmakordne ning see peegeldab globaalset innovatsiooni ning muutuseid meie ümber. Ühiskond tunnetab värvi kui peamist kommunikatsiooni vormi ja viisi mistõttu tõstab selle uue punase ja violetse tooni keerukus meie ees peituvad ulatuslikud võimalused” ütles Pantone värviinstituudi asepresident Laurie Pressman.

Very Peri lisatakse nüüd Pantone’i moe-, kodu- ja interjöörivärvisüsteemi, mis on moe-, tekstiili-, kodu- ja sisekujunduse kõige laialdasemalt kasutatav värvistandardite süsteem. See on mitmekülgne toon, mis on disainis ja loomemaailmas kohanemisvõimeline ning millele pääseb juurde ka rakenduse Pantone Connect ja nelja paleti seeria kaudu. 

RGB – 102 103 171
CMYK (ligilähedaselt) – 40, 40, 0, 33
HEX – #6667AB

Allikad:
Pantone – Pantone color of the year 2022
NY Post – Pantone Color of the Year 2022: Shop ‘Very Peri’ periwinkle items 
Printmag – It’s Here: The 2022 Pantone Color Of the Year, and it’s Very Peri

Aasta kokkuvõte 2021

Kui üle-eelmine oli aasta, mille võinuks ehk vahele jätta, siis 2021. võib pidada justkui taassünniks. Üldjoontes väga vinge aasta koos mitmete uute tulijatega meie portfelli.

Meie jaoks oli tegemist kahetise aastaga, kus ühelt poolt vedasime 2020. aasta taaka veel mingil määral kaasas, kuid samas tegime oma senise ajaloo kõige parema tulemi ning seda eriti aasta teise poole toel.

Täname oma kliente ja sõpru, kes on olnud meiega ja loomulikult uusi tulijaid, kes selle aasta niivõrd vingeks aitasid teha.

Branding

Bränding: Triathlon Cafe

Triathlon Cafe – Oma uudse ideega meieni jõudnud Stanislav rääkis meile plaanist luua triatloni entusiastidele mõeldud kohvik, koos teemapoe ning muu vajalikuga. Hetkel, kahjuks aeg füüsilise kohviku ning poe avamist just ei soodusta veel pole, kuid ettevalmistused selleks käivad ning peagi on Tallinnas ja Peterburis triatlonisõpradel võimalus aega veeta mõnusas ning hubases teemakohvikus, kust ei puudu poenurk, saab lobiseda valdkonnainimestega ning saada infot toimuvate ürituste osas. Meilt valmis projekti käigus visuaalne terviklahendus ning veebikeskkond.

Bränding: Punane Ristik taaskasutuspood

Punane Ristik on Eesti Punase Risti sõsarettevõtmine, mille abil toetatakse kohalikku meditsiiniklastrit lisavahenditega. Punane Ristik olemuselt on taaskasutuskeskus, mis kogub kokku kohalike ettevõtete eelnevate kollektsioonide ja väljapanekute toodangut, mis mingil põhjusel pole tavakaubanuses omale uut omanikku leidnud. Kaupade utiliseerimise ja hävitamise asemel tooted annetatakse Punasele Ristile ning need pannakse sõbralikemate hindadega keskusesse müüki. Kõik tooted on uued, kandmata ja kasutamata. Punase Ristiku taaskasutuskeskuse leiad Tallinnast, Kadaka tee 54. Meilt valmis projekti käigus visuaalne identiteet, koos kasutusreeglistiku ja visuaalse kontseptsiooniga.

Veeb

2021. aasta oktoobrist kuni käesoleva aasta aprillini toimub Dubais maailma kaubandusmess Expo, kus osalemas ka Eesti oma paviljoniga Welcome to e-Estonia. Messil osalemisega pöördus meie poole Tartu Linnavalitsus ning Tartu Ülikool, kes vajasid oma Expo väljapaneku jaoks pisut abi.

Veebilahendus: Business Tartu – Tartu linna EXPO leht (WordPress)

Business Tartu Expo – on Tartu Linnavalituse poolt loodud väike infokanal, mis tutvustab Tartu, kui Targa linna erinevaid võimalusi ning lisaks tutvustab Tartut, kui innovatsioonile orienteeritud kompaktset linna Euroopa kontekstis. Meilt valmis projekti infoveeb.

Veebilahendus: Tartu Ülikooli EXPO leht (Voog)

Tartu Ülikool Expo – on justkui täiend Tartu linna projektile, kuna Tartu ei oleks Tartu ilma Tartu Ülikoolita ning ülikool poleks see, kui poleks linna jäägitut toetust ülikoolilinna kultuurile ning loodud ärivõimalustele. Töö sisuks oli Tartu Ülikooli võimaluste tutvustamine Expol. Meie roll projektis oli luua tutvustav veebikeskkond ning visuaalmaterjalid info heaks edastamiseks.

Veebilahendus: Gourmet Club (WordPress)

Gourmet Clubi tooted on meie kõigi toidulaualt läbi käinud ühel või teisel moel. Nende missiooniks on tuua erinevad klassikalised maailma maitsed meie kodusele toidulauale kaotamata seejuures autentsust ning kvaliteeti. Tuntumateks toodeteks kindlasti valik erinevaid kooke ja magustoite, kuid samas järjest rohkem populaarsust koguvad salatid, kastmed ja hummused. Meil oli rõõm aidata neil avada oma veebikeskkond ja pood, kuhu on kokku koondatud nende imevaitsvad tooted ning ka hulk retsepte oma koduste toitude rikastamiseks Gourmet Clubi toodetega.

Veebilahendus: Triathlon Cafe e-store (Voog)

Triathlon Cafe – Just nagu brändingu all juba mainitud, on oma uudse ideega kohvik saanud ka veebiväljundi, mille e-pood ja teemablogi juba hetkel toimetab. Loodame erinevate piirangute leevendamist uuel aastal, mis võimaldaks ka füüsilise poe avamist Tallinnas ja Peterburis.

Veebilahendus: Advokaadibüroo Paul ja Hallmägi (Voog)

Pohla ja Hallmägi – Aastate jooksul on meil olnud rõõm teha juba mitut projekti advokatuuri valdkonnas – ka 2021 ei olnud erand. Advokaadibüroo Pohla ja Hallmägi veebikeskkond sai minimalistik, rahulik ning vaoshoitud. Andsime nende senisele visuaalile juurde valdkonnale vajalikku usaldusväärsust ning võimaluse olla veebi teel oma klientidele veel kättesaadavamad.

Trükk

Tükis: Innovatsioonivihik Minu tuleviku kolleeg robot, TLÜ

Tallinna Ülikooli visioonivihik Minu tulevikukolleeg robot – on visioonide kogum, kuidas erinevad haritlased, õppejõud ja õpetajad näevad enda tööd, kui nende kolleegiks oleks robot. Teemade all arutletakse, mis võimalusi see annaks, mida  piiraks, mis hirme tekitaks ning milline võiks üldse olla lähituleviku klassiruumi töökorraldus tehisintelekti ning õpetaja koostöös?

Trükis: Riigi Kinnisvara aastaraamat 2020

Riigi Kinnisvara aastaraamat võttis taaskord kokku erinevad riigi kinnisvaraprojektid nii arvudes, piltides kui kirjeldustes. 

Pakend

Bon Soya maitsepärm on justkui supertoit, mille kasulikud omadused on seni olnud suurelt hinnatud peamiselt veganite poolt, kuid mis vaiksel sammul on liikumas ka laiema tuntuseni ning järjest enamate inimeste toidulauale. Maitsepärmi pakendiuuenduse taga oli soov teha uus pakend uutele nii uutele turgudele kui laiemale üldsusele uuesti tutvustamiseks.

Pakend: Iga teine burger, Bon Soya

Iga teine burger on burger nagu iga teine – ainult taimne. Sel on väiksem jalajälg, see koormab vähem su organismi, on taimne, sobib grillile ja ahju ning on imemaitsev. Soovitame proovida, meile väga meeldis. Meie sulest pakend, mis kannab endas taimse toidu olemust, värsust ning kergust.

Pakend: Õllesildid PLDK BRWRY

PLDK Brewery on ühe meie kunagise kontorikaaslase kodune hobiprojekt. Taavit teades, ei tee ta midagi lihtsalt ning see kehtib ka oma koduses keldris õlle valmistamise kohta. Ta tuli meile, andis nime ja soovid ette ning siin on tema toodangu visuaalsed pooled. Igal sildil ja õllel on lugu, kõik on personaalne ja intiimne. 

Riietus

Riietus: Kristin Tattar ja Silver Lätt discgolfi võistlusriietus, Discgolf Academy

Kristin Tattar ja Silver Lätt riietusega tegelesime pool kevadet ning saime kena kollektsiooni valmis vahetult enne nende Ameerika turneed, kus valminud riietus pidevalt pildis oli ning korralikult huvilisi üles korjas. Meile jõudsid kümned ja kümned kirjad üle ilma sooviga neid särke soetada. Väga kift kogemus ning meie meelest ka väga lahe tulem, onju? 

Muu

Sotsiaalmeedia visuaalid: Xolo

Xolo – Me pole aastate jooksul eriti sotsiaalmeedia visuaalide projekte jaganud, varasemalt ehk ainult mõningaid Inbanki seeriaid, kuid teeme neid reeglina aastas päris mitmeid. Sel aastal oli mahukam neist ükssarvik Xolo, kelle sotsiaalmeedia seeria sai ühtse visuaali ning jõudis läbi erinevate kanalite laia ilma. Ps. Xolo on peagi uuendamas oma visuaalset identiteeti, loodame, et saame ka uue visuaaliga olla nendega kaasas.

Selline ta taaskord oli, võimas. Kiftid projektid ja palju-palju tööd. Aitäh veelkord kõigile, kes sel aastal meiega olid – nii kliendid, sõbrad kui erinevad partnerid. Paneme uuel aastal edasi, uued kõrgused tahavad ületamist!

Aasta kokkuvõte 2020

2020 oli keeruline, õpetlik, väljakutsuv, kuid andis meile samas ka palju positiivset edasi liikumiseks.

Identiteet

PNL Insenerid brändiuuendus
PNL Insenerid brändiuuendus

PNL Insenerid – Väike inseneribüroo brändivärskendus oli lõppeva aasta teise poole üks lahedamaid väljakutseid. Uuendasime visuaalkeelt, korrigeerisime logokasutust, lõime juurde värvikeele ning arhitektuuri üldiselt imiteeriva linnasilueti kolmnurgamustri mis sametiga pusadele pressitult jõudis ka jõulude eel meeskonnaliikmetele kingikotti. Loe lähemalt.

Bon brändingu uuendus
Bon brändingu uuendus

Bon Soya – Eesti vingeim vegantootja, Valgu külas asuv Bon asus oma visuaalkeelt uuendama aasta alguses, mille tulemusena puhastasime olemasolevat visuaalkeelt, kaasajastasime üldist välimust, tõime sisse ettevõtte olemust toetavad värvid, selge tüpograafia ning graafilised elemendid. Loe lähemalt.

Keskkonnaministeeriumi sisekommunikatsiooni visuaalid
Keskkonnaministeeriumi sisekommunikatsiooni visuaalid

Keskkonnaministeerium – Nüüd kui, kodus ning distantsilt töötamine on kohati uus normaalsus saime Keskkonnaministeeriumilt ülesandeks visualiseerida nende sisekommunikatsiooni suunad, mida nende valdkonnad sisaldavad ning mis sõnumeid edastavad. Loe lähemalt.

Tallinna Ülikooli programm Tulevikukool
Tallinna Ülikooli programm Tulevikukool

Tallinna Ülikooli programm Tulevikukool – Visuaalne kommunikatsioon andis sel aastal tooni päris tugevalt, ka siin. Tallinna Ülikooli programm Tulevikukooli visuaal sai enda identifitseerimiseks märgi ning visuaalse kommunikatsiooni tööriistad, mille abil oma sõnumit selgemalt ning visuaalselt terviklikuna edasi viia. Visuaal toetab Tallinna Ülikooli stiiliraamatule kasutades samu värve ja tüpograafiat. Loe lähemalt.

Riigi Kinnisvara Podcast ja veebiseminarid
Riigi Kinnisvara Podcast ja veebiseminarid

Riigi Kinnisvara Podcast ja Veebiseminarid – Taaskordne projekt kommunikatsiooni tõstmiseks. Podcast on suunatud suure organisatsiooni sisemise kommunikatsiooni parandamiseks, veebiseminarid toovad kokku majasisesed eksperdid, kes tutvustavad Riigi Kinnisvara tegemisi ja ekspertiise koostööpartneritele, teistele valdkonnaspetsialistidele ning inimestele haakuvatele valdkondadest. Loe lähemalt.

Trükised

Inbank aastaaruanne 2019
Inbank aastaaruanne 2019

Inbank 2019. aastaaruanne – Koostöö ühe kiiremini kasvava Eesti pangaga jätkus ka sel aastal, suvel saime valmis nende 2019. aastaaruande, mille protsessist tasuks esile tuua suure hulga data läbitöötamine samaaegselt rakendatava visuaaliuuendusega. Loe lähemalt.

Riigi Kinnisvara aastaaruanne 2019
Riigi Kinnisvara aastaaruanne 2019

Riigi Kinnisvara 2019. aastaaruanne – Teine suur aastaaruanne mille tegime. Hulgaliselt ägedat pildimaterjali, infograafikuid ning mõnusaid ülevaateid riigisektori 2019. aastal valminud ehitusprojektidest.

Wesse köökide kataloogi uuendus 2020
Wesse köökide kataloogi uuendus 2020

Wesse kataloogiuuendus – Eelmise kataloogi lõime aastal 2016 ning kuigi, see oli saanud vahepeal minimaalseid muudatusi, siis selle aasta uuendus suuremat ettevõtmist – uuenesid estlusloogika ning lisasime juurde hulgaliselt imelusaid projekte. Minge vesse uude Tallinna esindussalongi kohale ning küsige endalegi! Loe lähemalt.

Kodulehed

ESC Global Security koduleht - www.escgs.com
ESC Global Security koduleht – www.escgs.com

ESC Global Security – Tegelikult üks varasem projekt, mis sel aastal lõpuks ilmavalgust nägi. Soliidne ning viimistletud korporatiivveeb delikaatsele julgeoleku ja turvateemale. Loe lähemalt.

Luxvegi visuaalid veebiuuendusele
Luxvegi visuaalid veebiuuendusele

Luxveg ja Luminor – Esimese Covid-19 laine ajal korraldas Luminor ettevõtjatele konkursi toetamaks nende esimesi samme online kauplemise juures. Olime antud projektis mentori ja visuaaliparandaja rollis. Koos Voogiga lõime Luxvegileveebipoe, kus nad said oma tooteid kerge vaevaga müüki panna ning manageerida müügiprotsessi.

Pakend

Placent Activ Milano šampoon ja balsam - 250ml
Placent Activ Milano šampoon ja balsam – 250ml

Placent Activ Milano – 2019. aastal avasime esimese versiooni Placenti online müügikanalist ning meil on meeletult äge vaadata, kuidas nende müüginumbrid on hoo üles saanud. Investeeringud uude kanalisse on toonud tellimuste tõusu ning valmisolek enne viiruse esimest lainet andis neile võimaluse olla pildis ka siis, kui meie maailm suletud oli. Sel aastal oleme uuendanud Placenti tooteportfelli. Värskenduse said nende senised tooted šampoon, palsam, vitamiinid ning juukseseerum. Peagi on tulemas ka uusi tooteid, hoidke silm peal placentactiv.ee.

Boni juuretisega kaerajoogid - Mango ning õuna ja apelsini.
Boni juuretisega kaerajoogid – Mango ning õuna ja apelsini.

Bon Soya – Lisaks eelmainitud brändivärskendusele oli meil au luua Boni uue tooteseeria pakendid nii juuretisega kaerajookide sarjale kui kaeradessertidele. Lisaks kiftile visuaalkeelele on need tooted lihtsalt ülimaitsvad. Soovitame, leiate suurematest toidupoodidest. 

Kampaania

Softrend kampaaniavisuaalid
Softrend kampaaniavisuaalid

Softrend – kampaania, mis pidi väljendama kodus olemist mugavust ning enda mugavalt tundmist. Tootefoto ja graafiliste karakterite koostoimel sündinud kampaaniavisuaal on kannab meie arvates neid väärtuseid kenasti jättes kesksele kohale toote luues samal ajal mõnusa õhustiku klassikalise tootepildi ümber. Loe lähemalt.

Muu

Disainibüroode võrgustiku kohtumine - Jaanuar 2016 (Sviiter & Bynew)
Disainibüroode võrgustiku kohtumine – Jaanuar 2016 (Sviiter & Bynew)

Disainikeskus meil ja Bynew’l külas – 16. jaanuaril toimus Eesti disainibüroode võrgustiku järjekordne kohtumine. Sel korral oli korraldajaid kaks – Sviiter ja Bynew. Oli mõnus ja meeleolukas õhtu, mis sai tehtud veel ajal kui oht oli kaugel. Seni veel viimane toimunud kohtumine. Ehk seda suudame juba peagi algaval 2021. aastal parandada.

Selline ta oligi, teistsugused tööd ja tegemised. Näeme juba uuel aastal.

Pantone aasta värv 2021: ülim hall ja valgustav kollane

Pantone Color Institute nimetas 2021. aasta värvideks ülima halli ja valgustava kollase.

Pantone Color Institute nimetas 2021 aasta väriks kaks aasta värvi – PANTONE 17-5104 Ultimate Gray (ülim hall), rahustav varjutoon, mis toob mõttesse kindla betoonpinnad ja kiviklibused rannad, ning PANTONE 13-0647 Illuminating (valgustav kollane), erekollane, mis toob mõttesse sooja päikesepaiste, mõnusa ampsu hapukat sidrunit ning tujutõstvaid karastusjooke.

Kaks sõltumatut värvi, mis toovad esile, kuidas erinevad elemendid koos toimivad, see koostoime väljendab kõige paremini Pantone 2021. aasta värvi olemust. See on praktiline, kivikõva, kuid samal ajal ka soe ja optimistlik. See on liit tugevuse ja positiivsuse vahel. See lugu värvidest, mis haarab läbimõeldud tundeid koos lubadusega päikselisusest ja sõbralikkusest.

Lisaks kannab värvide kombinatsioon tugevat avaldust. Kahe värvi lisamine selle aasta valikusse oli mõjutatud Black Lives Matter liikumisest. Pärast aastat, mil sotsiaalne distantseerumine muutus normiks ning inimesed korraldasid erinevaid meeleavaldusi nõudes oma õigusi. Instituudi asepresidendi Laurie Pressmani sõnul peegeldub see suhtevajadus valida sel aastal kaks värvi, mida varasemalt on tehtud vaid korra – 2016. aastal kui instituut valis sooliste normide toetuseks roosakvartsi ning rahuliku sinise.

Siiski, aasta värvi valmise eesmärk jääb samaks kui varasematel aastatel – peegeldada kultuuri ja liikumist ajas mida me elame. Eelmise aasta klassikaline sinine oli sügav indigo sinine, mis sobis uue aastakümne algusesse ärevuse eest võitlemiseks. Kõlab irooniliselt aastale, mis oli täis määramatust. Siiski, 2021. aasta värvid tunduvad täiesti sobivad, kui valmistume võtma vastu uut aastat mis on täis võimalusi: vaktsiiniks, maailma taasvamiseks ning mingisuguse normaalsuse tagasi saamiseks – ja võimaluseks taaskohtumisteks.

“Me teame, et elame ebatavalisel ajal,” ütles Pressman. “Ükskõik, kas tegemist on pandeemia või ülestõusudega kogu maailmas, Me püüame tulevikku ette kujutada, kui liigume sellesse väga erinevasse aega.”

Ultimate Gray
sRGB – 147, 149, 151
HEX – #939597

Illuminating
sRGB – 245, 223, 77
HEX – #F5DF4D

Allikad:
Pantone – PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating
Time – Why Pantone Selected Not One But Two Colors of the Year for 2021
CNN Style – Pantone unveils its 2021 Color(s) of the Year: Ultimate Gray and Illuminating
NY Times – Pantone Picks Two Colors of the Year for 2021

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2020: Klassikaline sinine

Pantone Color Institute valis Klassikalise sinise Pantone aastavärviks 2020.

Värv, millega Pantone uue dekaadi sisse juhatab, võib esmapilgul tunduda vanamoodsana (eriti võrreldes 2019. aasta efektse tooniga Living Coral), kuid mõjub teadmatust täis tuleviku foonil tuttavlikult ning äratab usaldust.

Cerulean’i sinine mõjutas sel aastal tugevalt ajastu kultuurilist hingust, luues trende nii kodusisustuses kui ka kõrgmoes. Meenutagem või 2000ndate alguse filmi „Saatan kannab Pradat“, kus Miranda Priestley’t mänginud Meryl Streep oma monoloogis selgitas, mil viisil see värvitoon globaalses tööstuses domineerima pääses.

Ajatu ja püsiv sinine toon PANTONE 19-4052 Classic Blue on oma lihtsuses elegantne. Meenutades hämarduva taeva kuma, mõjub PANTONE 19-4052 Classic Blue rahustavalt, pannes mõtisklema ihast stabiilsuse ja usaldusväärse kandepinna järele, millele uude ajastusse astudes toetuda. 

Sisemist stabiilsust rõhutav PANTONE 19-4052 Classic Blue toob endaga tasakaalu ja malbuse, pakkudes inimhingele kosutust. 

PANTONE 19-4052 Classic Blue pakub kristalset selgust ja aitab keskenduda ning oma mõtteid korrastada. Mõtlik sinine Classic Blue sisendab vastupidavust. „Paljudele meist kehastas 2020. aasta tulevikku, aga nüüd on see käes,“ ütles Laurie Pressman, Pantone Color Instituudi asepresident. 

Pantone’i jaoks on hetke iseloomustava õige värvitooni leidmine äriliselt oluline. 

Kasumi teenimiseks müüb ettevõte kõike alates värvikaartidest kuni patenteeritud värvide keemiliste valemiteni.Oma värvivaliku ajakohasena hoidmiseks konsulteerib Pantone valdkonna mitmete juhtivate ettevõtetega. Aasta värvitooniga annab Pantone tervele maailmale tasuta trendiennustuse, hoides seeläbi värvide valdkonnas juhtohje ning kindlustades oma ekspertteadmisi veelgi tugevamini.

Värvikoodid:
PANTONE 19-4052 Classic Blue
CMYK 100-76-25-0
RGB 15-76-129
HEX 0f4c81Allikad:
Pantone – Announcing the Color of the Year 2020
AD Pro – The 2020 Pantone Color of the Year Is Classic Blue
TIME Magazine – Pantone’s Color of the Year Is a Comforting Start to 2020. Here’s What to Know About the Choice
FastCompany – Pantone’s 2020 color of the year is the new black

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Suvel praktikal: Erle

Sel suvel oli meil praktikal Erle, lugege, kuidas ta oma aega meie juures kirjeldas.

Minu graafilise disaini erialapraktika toimus 2019. aasta suvel loovbüroos Sviiter. Tuleb tunnistada, et praktikakoha leidmine oli üsna keeruline protsess, kuid lõpuks sai ettevõtte valikul määravaks kaugtöö vormis töötamise võimalus, mis mulle väga hästi sobis. Samuti tundsin suurt huvi agentuuri poolt pakutavate ülesannete vastu. Sviitris veedetud aeg oli väga huvitav ja andis praktilisi oskusi igapäevaseks tööks graafilise disainerina. Sain kinnitust, et olen valinud enda jaoks õige eriala, millel tahan töötada ja ennast järjepidevalt täiendada. Praktika andis kindla teadmise, et parimaks saab ainult suure töö, harjutamise ja katsetamise läbi. Alahinnata ei saa ka teisi graafilise disaineri tööd puudutavaid aspekte nagu klientidega suhtlemine, eneseväljendusoskus, müügitöö oskus. 

Minu praktika ajal ei olnud konkreetset suurt tööd, mida tegema pidin, vaid Erkki andis mulle jooksvalt ülesandeid ning osalesin erinevates protsessides. Praktika jooksul pidin kujundama Tori Valla CVI jaoks dokumendi kaaned ja dokumendi plangi, animatsioon sõnadele “Sviiter Agency”, millest Erkki soovis ka logo.

Tori vald oli tellinud Sviitrilt CVI, mis oli juba peaaegu valmis ning minu ülesandeks oli kujundada dokumendi plank ja dokumendikaaned punase värvikomboga kollasele kõrvuti. Dokumendiplangi puhul tuli mul teha CVI kujundus ja reeglid juurde, kujundusfail põhjade printimiseks ning MS Office Wordi dokumenti, kus paigutatud elemendid (jalus, tekstijoondused jms) paigas oleks. Tegin nii dokumendi plangist kui dokumendi kaantest erinevaid variante ning valisime koos Erkkiga Tallinnas agentuuris välja parimad ning need esitati ka kliendile. Rõõm on tõdeda, et üks minu kujundatud dokumendikaantest ka välja valiti. Sain kogemuse teha millegi järgi kujundus, kus on reeglistik ja raamid paigas. Alguses valmistas mulle see raskusi, sest ette oli antud juba üks dokumendi mapp ning kuidagi ei leidnud ideid. Natukese aja pärast juba töö sujus ning olin tulemusega rahul, sest välja tuli midagi teistsugust kui ette antud mapp.

Teiseks ülesandeks tuli teha sõnad sviiter agency liikuvaks ringiks. See oli põnev ülesanne, sest mulle väga meeldib After Effectis avastada ja nuputuada. Otsisin palju variante ja lõpuks leidsime sellise Effecti nagu Cylinder Effect, mis viis soovitud tulemuseni. Erkki soovis, sellest liikuvast pildist saada ka vektor faili, et kasutada seda logona. Töö käigus tulin tõdemusele, et protsess oleks olnud lihtsam, kui oleks valmis logo ja see siis liikuvaks muuta. Samas leidsin, et kui poleks kõigepealt animatsiooni teinud, siis poleks ka sellist logo ideed Erkkile tulnud. Alustasin lihtsast sõnast, mille panin ringis liikuma ja läbi katsetusmeetodi tuli midagi ägedat, mitte lihtsalt liikuv ring, vaid teistmoodi ja selline silmapete: all jookseb agency ning sviiter üleval nagu ovaalselt, aga samas tundub nagu ringi sees, aga täpselt nagu aru ei saagi, oleneb kuidas mõtled ja vaatad.

Kokkuvõtteks saan öelda, et lisaks koolis saadud teadmistele ja oskustele on väga oluline õppetöö osa just erialapraktika reaalselt tegutsevas ettevõttes, sest teooria ilma praktikata ei anna piisavat ülevaadet tegelikust situatsioonist graafilise disaini valdkonnas ja agentuurides toimuvast. Olen tänulik oma juhendajale Erkki Pungale võimaluse eest piiluda disainerite igapäevaellu ja saada tulevaseks tööks kaasa parima soovituse: “Mõtle rohkem out of box lahendustele!”

Pantone aasta värv 2019: Elav korall

Pantone Color Institute valis 2019. aasta värviks (Pantone Colour of the Year) Elava koralli.

Elav, samas mahe Pantone 16-1546 Elav korall kutsub meid soojuse ja värskusega, et pakkuda meile mugavustunnet ning ujuvust pidevalt muutuvas keskkonnas.

Ajal, mil tehnoloogia ning sotsiaalmeedia imbub järjest sügavamale meie igapäeva, otsime ehedaid ning sügavaid kogemusi, mis tooksid meid üksteisele lähemale. PANTONE 16-1546 Elav korall on lummav ja avatult suhtlev, kaasahaarav ning soosib lihtsamaid ja lõbusamaid ettevõtmisi. See värv sümboliseerib meie sisemist vajadust optimismi ja rõõmsate tegevuste järgi ja kehastab meie soovi end mänguliselt väljendada.

PANTONE Elav korall esindab kõike tänapäevast läbi toitva värvigamma, mis esineb ka looduses, kuid samas jääb silma ka sotsiaalmeedias.
PANTONE 16-1546 Elav korall toob esile ihaldatud, tuttavlikud ja energilised aspektid loodusest. Oma suurepärases, kuid kahjuks järjest harvemini looduses esinevas veealuses etenduses lummab see eluline ja pulbitsev toon nii silma kui mõttemaailma. Olles meie looduslikult värvika ökosüsteemi keskmes, sümboliseerib PANTONE Elav korall korallrahude võimet olla korraga koduks tervele värvide kaleidoskoobile.

Värvikoodid:

Plus Series CMYK: 0, 65, 54, 0 

Plus Series RGB: 255, 111, 97 

HEX: ff6f61 
Allikad:
A difference between violet and purple
Pantone – Color of the year 2019

Teised postitused:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ning ralulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Üksteist

Taaskord on aasta mööda tuhisenud ning käes on aeg panna kirja valik tehtud projektidest. Oleme käinud oma teed nüüdseks üksteist aastat ning kui ei teeks aasta möödudes kokkuvõtet tehtud projektidest, siis võiks kohati tunduda, et sel aastal justkui palju ei teinudki.

Identiteet

EV Presidendi Kantselei tõstatas jaanuaris Kirjuta Eestile kampaania, kutsudes noori kodanikke üles vabariigi aastapäeva kõnet kirjutama. 

Identiteet: Kirjuta Eestile

Printwise on meie portfellis olnud juba mõnda aega. Eelmise aasta kokkuvõttes X-faktor kirjutasime ka nendele loodud veebilahendusest. Sel aastal kohendasime pisut logolahendust muutes selle mugavalt kasutatavaks ringilahenduseks. Sama jalga käib ka Eilman & Hio, mis eelneva brändiga põgusalt seotud. Lõime ka neile sarnasesse visuaalsesse keelde kuuluva logo, mida leiab trükitud särkidelt, pusadelt, buffidelt ning loomulikult ka pakenditelt.

Identiteedid: Printwise ja Elilman & Hio

Kevadel uuendasime ka Eesti Sulgpalliliidu visuaalset identiteeti, andes sellele rohkem kasutusmugavust ning lõime reeglid selle korrektseks kasutamiseks.

Identiteet: Eesti Sulgpalliliit

Üks massiivsemaid ettevõtmisi oli aasta algusel alanud Lääneranna valla sümboolika konkurss, mis oma kulminatsiooni sai alles oktoobris. Pärast mitmeid voore ja loksutamist Riigikantseleis võttis volikogu vastu otsuse uue sümboolika vapi ja lipuna kasutuselevõtuks ning edasine on meile olnud ainult rõõm – Lääneranna vallast on saanud pea ainuke Eesti vald, mis kasutab oma sümboolikat laialdasemalt kui mistahes teine haldusreformi rakendumisel tekkinud üksus. Seega leiab meie loodu tee Lääne-Eesti ühiskondlikku ruumi ja kasutusse iga päevaga järjest rohkem.

Identiteet: Lääneranna vald

Veebilahendused

Märtsis tegime uuenduse Eesti Interneti Päeva veebile. Endiselt Voogi platvormil paikneva veebi lõime mõnusa ülevaatliku ühelehelise veebilehena, millele lõime juurde ka varasemate aastate kuvamise loogika. Muus osas värskendasime kujundust ning loetavust erinevates seadmetes. 

Veebilahendused: Eesti interneti päev ja Millamore

Meie pikaaegne klient Millamore sai samuti endale veebikodu ning seda enam kui kümnes keeles. Tõesti, see oli meie ajaloo kõige keelerohkem projekt. Pidime arvestama lehe loetavust erinevates keeleruumides Eestist skandinaaviani ning Koreast Hiinani. Loomulikult juurde loetavus erinevates seadmetes. Lisasime lehele tootekataloogi ning valmisoleku liitmaks lehele ka veebipoe.

Eesti Interneti Sihtasutusele valmis ka miniveebina Kait ja Kati, mis koostöös Tolm Stuudioga said sisuks mõnusad vallatud explainer videod.

Veebilahendused: Kait ja Kati ning Eesti Balletiliit

Erakordselt tore oli ka Eesti Balletiliidu uue veebi tegemine, mis hõlmab liidu igapäevatoimetusi, uudiseid, üritusi ning endiste ja praeguste esinejate andmebaasi.

Eesti Jäähokiliit sai aasta teises pooles samuti endale uue veebi ning panime sellegi Voogi peale jooksma. Kena rahvusvärvides veeb on saanud palju positiivset vastukaja ning jätkame liiduga koostööd ka uuel aastal.

Veebilahendus: Eesti Jäähokiliit

Pakend

Tundus, et 2018 oli meeaasta. Meiega oli Mönus Mesi, kellele tegime juurde mitmeid teemasilte. Nüüdsest leiab Saaremaa mönusat mett ka Vandiraiujate teemapurgis ning corporate siltidega ka GoSpas ning Saaremaa Hotell Spaas. Uus tulija meie juures on Nordic Honey, kelle minimalistlik stiil ning suurepärased turustusoskused on viinud eesti mee laia ilma. Nordic Honeyga arendasime koos välja uue kakao-maitsemee pakendi, kohendasime olemasolevaid ning lõime juurde maitsemee kinkekomplekti.

Pakend: Mönus Mesi
Pakend: Nordic Honey segumeed

Trükised

Trükiste osas toome taaskord esile hulga aastaraamatuid, mis meiega olnud juba mitmeid aastaid – InbankInterneti SA ja E-riigi Akadeemia SA. Inbankiga on olnud rõõm toimetada ka nende perioodiliste aruannetega.

Trükised: E-riigi Akadeemia ja Eesti Interneti Sihtasutuse aastaraamatud.

Kaheteistkümnedaks aastaks on ka palju põnevat juba ees, millest osa töös ja osa kalendris ootel. Novembris võtame jälle kokku, seniks kuulmiseni.

Suvel praktikal: Karl

Sel suvel viibis meil praktikal Karl, Tartu Kõrgemast Kunstikoolist. Loe, millega ta tegeles ning kuidas ta kogetut hindas.

“Kolm nädalat praktikat Sviitris on läbi ning nüüd on aeg kokkuvõtta oma mõtted. Valisin Sviitri, kuna tahtsin oma teadmisi veebikujunduse alal arendada, sest varasem kogemus peaaegu puudus. Samas ei tahtnud ma minna mõnda suurde ettevõttesse, kus ei oleks ilmselt kellelgi mahti praktikandiga tegeleda. Seega tundus Sviiter hea võimalus.

Praktika jooksul tegelesin põhiliselt kolme projektiga. Esimeseks ülesandeks oli Inbankile teha Instagrami jaoks reklaame, mis põhinesid etteantud faktidel. Teiseks projektiks oli Radisele ikoonide loomine, et vähendada lehel oleva teksti mahtu. Kõige suurem projekt oli Sviitri uue lehe disanimine. Alguses proovisin küll terve lehe kujundamist, kuid lõpuks jäin siiski juba olemasoleva uue lehe kavandi täiendamise juurde.

Inbanki sotsiaalmeedia illustratsioonid

Praktika pani mind mõtlema rohkem ettevõtte identiteedi üle. Seda just Sviitri uue lehe kujundamisel. Mõistsin, et olulisem on näha suurt tervikut, kui keskenduda üksikutele osadele nagu logo või ikoonid. Siiani on klienditööd ja koolis tehtu keskendunud pigem üksikutele elementidele. Disainimisel tuleb teha hulk eeltööd ning aru saada, kellele tahab klient teenust või toodet pakkuda ning vastavalt sellele luua ka visuaalne pool. Edaspidi pööran sellistele asjadele kindlasti rohkem tähelepanu.

Teisest küljest oli jälle uus ja huvitav kogemus olemasoleva CVI järgi töötamine. Seda sain proovida Inbanki reklaamide disainimisel. Ühest küljest piirab see küll loovust, aga samas ei pea nii palju oma pead vaevama detailide üle ja saab töö oluliselt kiiremini valmis, kui peaks kogu asja ise välja nuputama.

Radis Furniture väärtuste ikoonid

Nagu juba alguses mainisin, siis tahtsin saada targemaks veebidisaini alal. See võimalus mul ka oli ning kasulikku informatsiooni sain kuhjaga. Kohtumine front-end arendajaga oli väga informatiivne ja sai oluliselt selgemaks veebi võimalused ning mida tahab arendaja saada disainerilt. Disainimisel tuleb silmas pidada meediumi piiranguid ning vastavalt neile teha oma kujundus. Kuna kasutusel on suur hulk erineva suurusega ekraane ja seadmeid, siis peab veebi disanimisel sellega arvestama ja looma kujunduse, mis on kasutatav või lihtsalt kohandatav kõikidele seadmetele. Pärast nende tarkuste omandamist sain aru, et minu poolt tehtud Sviitri lehe kujundus on liiga keeruline, et seda reaalsuses rakendada ja seega jäin lihtsalt olemasoleva lehe täiendamise juurde.

Sviitri võimaliku kodule kontseptsioonid

Veebikujunduse poolelt sain targemaks ka kasutatavate programmide poole pealt. Selgus, et on olemas hulk erinevaid programme, mis teevad disaineri ja front-end arendaja elu hulga lihtsamaks. Sketchi olin ma varem natuke proovinud, kuid sellega töötamine oli minu jaoks uus kogemus. Sellega harjumine võttis küll natuke aega, sest erineb standartsetest Adobe programmidest, kuid veebi jaoks tundub see päris kasulik tööriist. Samuti tutvusin Figma ja Avocode’iga, mis muudavad disainist töötava lehe tegemise protsessi kindlasti hulga lihtsamaks.

Sviitri praktika õpetas mulle palju ja nüüd on kindlasti rohkem julgust tegeleda veebidisainiga, mis varem tundus küllaltki hirmutav oma keerukusega, kuid selgus, et asi ei olegi nii hull. Õpitut saab kindlasti rakendada ka teistes disaini valdkondades.

Kogu praktika kogemus on väga positiivne. Praktikajuhendaja selgitas Sviitris toimuvat ja hoidis mind oma tegevustega kursis ning seega tundsin ennast osana meeskonnast. Aitäh Sviitrile selle ägeda kogemuse eest.”

Erkki kommentaar:
Juhendajana võin öelda Karli osas ainult postiivset. Ta teadis oma tugevaid ja nõrgemaid külgi, mis aitas tal end ette valmistada. Projektide hulgast püüdsime leida neid, mis aitaks teda kas veebikujunduses või üldiselt online meedia materjalide loomisel. Kõige suurema rõhu saigi veebi taustatööde ning üldise toimivuse osa, mis Karli jaoks maailmapilti tugevalt arendas. Eks veebi saab teha templeitidest ja erinevatest valmisjuppidest või siis nullist, meie teeme kõike vastavalt lähteülesandele, disainilahendusele ning kliendi soovile. Need rätsepalahendused on küll töömahukamad, kuid tagavad endas sobivuse kliendi vajadustele ning loomulikult ka töökindluse.


Töötamine erinevate CVIdega on meie töös igapäevane. See reeglistik ongi loodud laiema ringi kujundajatele ning kujunduslahenduste tellimise eest inimestele ühtsete loogikate järgimiseks. Hea meelega oleks kaasanud Karli ka brändingu loomeprotsessi, kuid hetkel olime rohkem hõivatud olemasolevate täiendamistele ning erinevate uute komponentide loomisele. Loodame Karli igaljuhul veel kohata ning hoiame tema tegemistel kindlasti silma peal.

GDPR

Täna jõustus Euroopa Parlamendi ja nõukogu isikuandmete kaitse üldmäärus ehk GDPR, mis loob ühtsed reeglid isikuandmete töötlemiseks, aitab tugevdada õigust eraelu puutumatusele internetis ja elavdada digitaalmajandust.

Mingil määral on vastu võetud regulatsioon justkui tagant järele tulekahjude kustutamine, kuna viimase paarikümne aasta jooksul pea muutumatuna olnud isikuandmete määrused on muutunud järjest digitaalsemaks muutuvale ühiskonnale jalgu jäämas. Jõustunud määrus asendab senist, 1995. aastal vastu võetut ning need muudatused on mitmes valdkonnas „mängumuutjad“.

Valitsuse poolt kinnitas justiitsminister Urmas Reinsalu oma pressiteates, et ärevus, mida saabuvad muudatused on tekitanud, on asjatu: „Ütlen selgelt – andmekaitse aluspõhimõtted jäävad samaks. Tavaliste inimeste jaoks väga palju ei muutu. Inimestel on lihtsalt tulevikus suurem kontroll oma andmete kasutamise kohta, sest kõik isikuandmeid töötlevad asutused peavad andma lihtsas ja arusaadavas keeles inimesele teada, mida nad täpsemalt tema isikuandmetega teevad. See, kas inimene lepingu läbi loeb ja sellega nõus on või ei ole, jääb inimese enda otsustada,” ütles ta. 

Reinsalu sõnul on eriti oluline see, et laste isikuandmete töötlemisel peab kogu teave olema selgelt ja üheselt mõistetavalt kirja pandud.
Andmekaitse üldmääruse järgi peab laps olema selleks, et tema isikuandmeid saaks töödelda infoühiskonna teenuse pakkumisel, vähemalt 13-aastane. Eriline kaitse rakendub laste isikuandmete kasutamisel turunduse eesmärgil või sotsiaalmeediakonto loomisel, samuti laste isikuandmete kogumisel otse lastele pakutavate teenuste kasutamise puhul.

Andmekaitsereform puudutab kõiki asutusi ja ettevõtteid, kes eri liiki isikuandmetega kokku puutuvad – alates riigi- ja tervishoiuasutustest lõpetades pankade, sideettevõtete ja väikefirmadega. GDPR kehtib isikuandmete kohta, mis tähendab mis tahes teavet tuvastatava isiku kohta, keda võib otseselt või kaudselt identifitseerida mõne identifikaatoriga. See määratlus hõlmab isikuandmeid, sealhulgas nime, identifitseerimisnumbrit, asukohaandmete või veebi identifikaatorit, mitmesuguseid isikuandmeid, mis peegeldavad tehnoloogia muutusi ja seda, kuidas organisatsioonid koguvad inimeste kohta teavet. GDPR kehtib nii automatiseeritud isikuandmete kui ka käsitsi sisestatud andmete puhul, kui isikuandmed on kättesaadavad vastavalt konkreetsetele kriteeriumidele. Pseudonüümeeritud isikuandmed – nt kodeeritud võti – võivad kuuluda GDPR-i reguleerimisalasse sõltuvalt sellest, kui raske on pseudonüümi omistada konkreetsele isikule.

GDPR kaitse all olevad andmed:

 • Põhilised isikuandmed: täisnimi, kodune aadress, isikukood, dokumendi number.
 • Isiku geolokatsioon ja seadme andmed: hetkeasukoht, IP-aadress, küpsiste andmed, RFID-märgendid, brauseri küpsised.
 • Veebiandmed: hüüdnimed ja kasutajanimed, sotsiaalmeedia postitused ja pildid, e-mail.
 • Tervise- ja geneetilised andmed: füüsiline tervis, psüühiline tervis, haigused.
 • Biomeetrilised andmed: nägu, sõrmejäljed, allkiri.
 • Pangaandmed: krediitkaardi andmed.
 • Sõiduki ja juhi andmed: juhiloa number, auto andmed.
 • Rassilised või etnilised andmed.
 • Poliitilised arvamused.
 • Seksuaalne orientatsioon.

Organisatsioonid peavad tarbijatele andma väga selgelt teada, miks nad inimeste andmeid koguvad, kes neid andmeid kasutavad ja milliste kolmandate osapooltega neid andmeid jagatakse. Tarbija nõusolek peab edaspidi olema selge ja andmetöötlus läbipaistev. Seega ei ole tulevikus lubatud eeltäidetud kastikeste ega vaikimisi nõusolekute kasutamine.

Isikuandete töötlemine ja kogumine käib kindlate reeglite kohaselt. Kliendid ja partnerid mõistavad oma õigusi, sest müügimeeskonnal lasub kohustus seda tutvustada ning nõusolekut saab klient või partner anda ainult juhul kui ta on olukorda mõistnud ja ise andnud selgelt mõista nõustumisest. Klientidel on õigus masinloetavalt liigutada oma andmeid ühe teenusepakkuja käest teise teenusepakkuja kätte. Konkurents ei käi enam teenuse hinna, vaid andmete valdamise üle. Kõigil isikutel on õigus olla unustatud. Töötaja töölt lahkumisel või kliendisuhte katkemisel on inimesel õigus nõuda kõikide nende andmete, mida ei ole enam kohustus ettevõttes hoida, kustutamist.

GDPR puudutab ka isikuandmete kuvamist internetis. Näiteks domeenide otsingust tuttav WHOIS ei tohi uute reeglite kohaselt kuvada eraisikule registreeritud andmeid. Neid on võimalik pärida ning seda saab teha end identifitseeriv eraisik või ettevõte. Reeglimuudatus on seotud ainult eraisikute andmetega ning ettevõtete andmed WHOIS-otsingus jäävad ka peale GDPRi nähtavaks.

“Üldmääruse üheks eesmärgiks on juurutada ettevõtetes ja asutustes riskipõhist lähenemist – mida tundlikum on andmetöötlus, seda rangemad on reeglid. Ettevõtjad, kes koguvad ja kasutavad tundlikke isikuandmeid ja suuri andmemassiive, peavad oma töökorralduse ja andmetöötlusprotsessid läbi mõtlema. Ka andmete liigutamisel ühest riigist teise tuleb hinnata, kas tegevus on andmekaitsepõhimõtetega kooskõlas,” selgitas Reinsalu.

Euroopa Liit austab iga liikmesriigi põhifunktsioone, näiteks avaliku korra säilitamist ja riigi julgeoleku kaitsmist, mistõttu neis valdkondades jääb isikuandmete kaitse reguleerimine iga liikmesriigi pädevusse. Isikuandmete kaitse seaduse rakendamise seadusega viiakse lähiajal andmekaitse üldmäärusega vastavusse 130 õigusakti.

Mis saab, kui ettevõtted ei taga turvalisust andmete töötlemisel ja kasutamisel?

Kogu lahendus toimib pisut sellisel naabrivalve-põhimõttel ning oma valduses olevaid andmeid valesti kasutavale või lekitavale ettevõtte saab esitada kaebuse. Kaebuste osas saab Euroopa Liit määrata riigile trahvi ning riigi ülesandeks on see probleem kõrvaldada, ehk siis see trahv kandub edasi ka ettevõtetele. Flybe näitel, kus ettevõtte saatis välja 3,3 miljonit e-kirja (sh ka varasemalt oma andmete eemaldamist soovinud klientidele), oli karistusmääraks 70 000 inglise naela. Erinevaid juhtumeid on juba mitmeid ning kohtud töötavad efektiivselt – Honda, sai trahvi13 000 naela ning Morrisons 10 500 naela. Mõlemale ettevõttele heideti ette vähem kui 300 000 kasutajale (sh endistele kasutajatele) e-kirjade saatmine oma kampaaniate tutvustamisel.

Näited, millele tuleks tähelepanu pöörata.

Registreerimisvormid – kõige avalikumalt ja laialdasemalt kasutatav valdkond. Ideeliselt peaks iga uudiskirja registreerimisvormi juures olema kirjas, milleks isikuandmeid kogutakse ning kasutatakse. Peamised vormid, kus kasutatakse isikuandmeid, on nt uudiskirjadega liitumine, üritustele registreerimine jms.

Isikuandmete kogumiseks ja haldamiseks soovitatakse küsida neid andmeid, mida teil läheb reaalselt vaja, et kasutajaga kontakti saada. Näitena võib tuua registreerimisvormi, kus küsitakse lisaks nimele ja e-mailile ka telefoninumbrit, aadressi või isegi lemmikfilmi. Need on võimalik lisada juba kasutaja profiili ning kutsuda teda vabatahtlikult oma andmeid täiendama – sellisel juhul on andmete kogumine legaalne. Lisaks tuleks ettevõtetel leida tehniline võimekus kuvada kasutajale tema kohta kogutud andmed ning võimalus kõikide oma andmete eemaldamist teenusepakkuja haldusest.

Facebook Pixel – tundub küllaltki ohutu, kuid uue regulatsiooni kohaselt peab olema lehe külastajale öeldud, et leht kasutab Facebook Pixeli rakendust ning enne kui tema andmed kogujani jõuavad, peab ta saama valiku, kus on võimalusena kirjas ka oma andmete kogumisest loobumine.

Privaatsus poliitika (Privacy Policy) – määrab ära teie kaupade ja teenuste liikumise korra, ettevõtte õiguslikud suhted, müügiprotsessi korra jpm. Nüüdsest tuleks sellesse viia ka GDPR põhimõtted – mis andmeid inimeste kohta kogutakse ning mis on iga kogutud andmeliigi eesmärgiks. Lisaks tuleks kirja panna, kuidas toimuks teie ettevõttes protsess, kui inimene soovib oma andmete kuvamist või siis ettevõtte halduses olevatest listidest eemaldamist.

Kokkuvõtteks

See postitus on mõeldud GDPR regulatsiooni tutvustama ning võtab kokku peamised nõuded, ohud ja võimalused, millele turundajad, disainerid ning arendajad peaksid tähelepanu pöörama.Ettevõtte juhi või liikmena on oluline:

Kaardistada ettevõtte valduses olev andmete kogum – mida kogutakse, kus hoiustatakse, milline on andmebaasi tehniline võimekus arvestades uut GDPR regulatsiooni.
Koolitada oma töötajaid, eriti müügipersonali – vii müügipersonal asjaga kurssi, kuna nende kaudu käib ettevõttest eeldatavasti läbi kõige suurem hulk kontakte.
Korrastada ettevõtte listid – võimalda GDPR nõuetest vajaminevaid tehnilisi lahendusi. Korrasta andmete kogumise viise ja vormi. Tutvusta külastajatele teie ettevõtte GDPR põhimõtteid. Suuremate listide juures on erinevates blogides ja portaalides soovitatud ka kõikidele inimestele kirjutada, teavitada neid listi sulgemisest ning edasise liikmena olemiseks palutakse uuesti liitumine teha.
Küsida nii vähe andmeid kui vaja – väiksem põhjenduste hulk tähendab ka jooksvalt väiksemat ajakulu. 

Asjal on ka positiivsem külg: GDPRi peetakse ka heaks turundusvahendiks, mis võimaldab oma kasutajaskonda paremini tundma õppida. Kuigi kasutajal on võimalus nõuda tema kohta kogutud andmete esitlemist, on võimalus ka selle käigus pakkuda talle valikuid, mis võiksid teda loobumise asemel ettevõttega hoopis rohkem siduda. Korrektne ning läbipaistev andmete käitlemine tagab ka suurema usaldusväärsuse klientide hulgas, mis online ostude kasvu arvestades on vägagi hea valuuta.

Andmete kogumise asemel kasutage uudsemaid mooduseid nagu teavitused (Push Notifications), mille abil oma uutest kaupadest ja teenustest huvilistele märku anda.

Allikad:

Juba sel reedel jõustub Euroopa isikuandmete kaitse üldmäärus
GDPR ehk isikuandmete kaitse üldmäärus – andmekäitluse kultuuri muutus
.ee Domeenireeglite muudatused seoses 25. mail jõustuva uue isikuandmete kaitse määrusega
Isikuandmete kaitse üldmäärus GDPR – Mis see on?
Don’t panic! How to be compliant with the new GDPR in 5 steps
GDPR for Marketing: The Definitive Guide for 2018
GDPR and Email Marketing

Veebidisaini trendid 2018. aastal: mis on moes ja mis tuleb tagasi?

Millised veebidisaini trendid toob kaasa 2018. aasta?

Teatud trendid kindlasti on uuele aastale vastu minnes olemas, kuid täpsete trendide ennustamine on nagu millegi ette nägemine ikka – mõned trendid võivad tekkida ka jooksvalt aasta sees, kui keegi oma toodet või teenust pakkudes millegi unikaalsega silma hakkab paistma. 

Üldised visuaali suunad on siiski hakanud lõppeva aasta jooksul kujunema. Toon siinkohal välja mõned, mille jätkumist ka uuel aastal võiks näha.

Julged värvikasutused

Värvid saavad uuel aastal uue hingamise. Kui viimaste aastate trendid on olnud pigem rahulikumad ning seotud pigem värvide üleminekutega, siis uus aasta toob tagasi julgema värvikasutuse ning ka erinevate värvide näilise harmoneerumise. 

Värviüleminekute kasutus eeldatavasti jääb, kuid nende kasutamisse sekkub nüüdsest kindlasti ka puhtaid toone.

Endiselt kohtame kujunduses ikonograafiat, .svg animatsioone ning loomulikult parallaxi.

Pantone Color Institute andis ka omapoolse vihje, mis värvi uuel aastal kogu visuaalmaailm liikumas on. Nimelt valis Pantone 2018. aasta värviks Pantone Ultra Violeti, millest kirjutasime ka oma blogis loo “Eriti Violetse värvi ajalugu“.

Tausta-animatsioonid

Taustaanimatsioonid on mõeldud peamiselt meeleolu andmiseks ning neil pole suurt info edasi andmise väärtust. Küll aga on .svg või javascripti toel tehtavatel animatsioonidel suur roll kasutaja lehel hoidmisel, mis omakorda tähendab analüütikas pikemaid lehel viibimise aegu ning eeldatavasti suurenenud müüki. Kui varasemalt oli taustaanimatsioonide osa peamiselt madalama kvaliteediga videote kanda, siis trendid näitavad, et võidukäiku alustavad javascriptil põhinevad lahendused.

Massiivsed maandumislehed

Varem on olnud maandumislehed peamiselt toote või teenuse tutvustamisele orienteeritud ning nende olulisus hakkab jõudma ka muu veebistruktuuri hulka. Uue aasta trendina peaksid liikuma maandumislehtede olulised osad ka korporatiivlehtede lävele. Selle abil hoitakse lehe külastajat tegevuses ning püütakse kasutuskäiku planeerides viia ta suure tõenäosusega ka ostuprotsessini.

Maksimaalne tulemus minimaalse müraga

Viimastel aastatel on veebikujundus liikunud minimalismi suunal. Samas nõuded veebilehtedele ning seal pakutavale sisule järjest kasvavad. Enam ei piisa keskpärasest veebikeskkonnast, et see toimiks täisväärtusliku müügikanalina. 

Arvestades minimalismi järjest kasvavat populaarsust, toob uus aasta sellele tõenäoliselt vaid jätku. 

Kui visuaalis loeb lihtsus ja minimalism, siis tehniliselt lähevad veebikeskkonnad järjest keerukamateks, võimaldades lehele saabujatel olla seotud erinevat kontodega, kasutada järjest laienevaid maksevõimalusi ja virtuaalreaalsust.

Paul Jarvis, kes on töötanud Mercedese ja Warner Musicu heaks, ütleb, et selge ja esile tõstetud visuaal ei kao kuhugi. Võidavad need, kellel on tugev sõnum ning tunnetus aegumatu visuaali loomisel.

Pop-upid

Kuigi pop-upid klassikalises mõistes on endiselt miski, mis meid sisimas närvi ajab, on siiski mingil määral oodata pop-upide uut tulemist. Ei maksa karta, et kasutusele tuleks taas klassikaliselt tuntud uues aknas või tabis avanevad vilkuvad reklaamid, kuid teatud sisueraldajaid on siiski oodata. Arvatavasti jäävad esiletõstetavad osad modalite või lightboxi tasemele ning nendega püütakse esile tõsta lehel olevat sisu või pakkumist.

Illustratsioonid

Illustratsioonide osakaal kasvab uuel aastal veelgi. Eriti just selliste, mis on loodud spetsiaalselt kindlale ettevõttele, tootele või teenusele. 

Eritööna valminud ikoonidele omistatakse ettevõtte loo ja väärtuste kandmist ning nende roll saab olema samaväärne ettevõtte visiooni, missiooni ning üldiste strateegiapunktidega.

Interact Quiz Builderi kaasasutaja Josh Haynami arvates on 2018 erineva interaktiivsuse aasta. Kasutajad otsivad järjest uusi ning põnevaid viise jõudmaks oluliste toodete või teenusteni. Ettevõtetel on järjest suurem kohustus eristuda ning interaktiivne sisu ja oma lugu on kindlasti märksõnad järgnevatel aastatel. 

Tugevad ja esilekerkivad vormid 

Ümarad vormid on tagasi ning annavad alanud aastal kindlasti tooni nii online– kui printmeedias. Kui varem olid kasutusel pigem väikese raadiustega objektid ning pehmendusi kasutati peamiselt nurkade pehmendamisel, siis nüüd leiab disainikeeles ka julgelt ringe ning isegi ebamäärasemaid kujutusi. Paljuski on uuemad märksõnad veebis “organiseeritud kaos” ning erinevate vektorelementide kasutamine ebastandartsetes kohtades ning kujul. 

Graafika tagasitulekut on Euroopa disainiruumis juba näha vägagi tugevalt. Suvisel Eesti disainerite delegatsiooni külastusel Barcelonas ning sealsetes disainibüroodes hakkas tugevalt silma suund graafikale ning pildi esiplaanilt kadumine. Pilt visuaalina on oluline ning arvatavasti jääv, kuid graafika on see, mis täiendab pilti, andes sellele vajaliku seose ning kuuluvuse ettevõtte brändingu juurde. Kirjutasime ka Barcelona reisist väikse ülevaate oma blogisse, “Inspireeriv Barcelona“. Teiseks sambaks graafika kõrvale on tõusnud tüpograafia, mis on samuti saanud väga oluliseks kriteeriumiks ühe või teise visuaali eristumisel ning populariseerimisel.

Mis on muutumas paremaks või halvemaks?

Paremaks muutub kindlasti lahenduste visuaalne tase. Juba eelnimetatud maksimaalse tulemuse ning minimaalse mürataseme osa annab meile vihjeid, et UI ning UX osakaal teenusekujunduses järjest suureneb. Inimesed nõuavad oma tarbimises järjest enam ning ükski enesest lugupidav disainer ei saa sellest rongist ka maha jääda.

Mis muutub halvemaks? Raske öelda. Tehniline areng nõuab ka arendajatelt ning disaineritelt järjest enam. See tõstab kindlasti ka erinevate projektide mahtu. Esialgu võib karta, et madalama hinnataseme, kuid eilsete lahendustega disainipakkujaid võidavad, kuid eks vastavus nõudlusele paneb ka turul lõpuks asjad paika. 

Üks mängureegleid muutev otsus, mis Euroopat jaanuarist puudutama hakkab, on GDPR, mille regulatsioonid peaksid pea iga veebirakenduse juures olema sisse viidud uue aasta esimese poolega. GDPR reguleerib erinevat isiku poolt kasutatavat privaatset informatsiooni. Juba regulatsiooni rakendumise eel on näha, et hirm selle ees on suur: räägitakse juba soovitustest pildistada avalikel üritustel inimesi selja tagant ning et igale veebilehele peab juurde arendama privaatsussätete nõuded. Elame, näeme.

Kuidas areneb mobiilne veeb?

Mobiilne areng on kindlasti jätkuv ning peagi leiame end seisust, kui enim sirvimisi tehakse mobiilsel seadmel. Arvutid on veel ja mingiks ajaks kindlasti ka jäävad peamisteks töövahenditeks, kuid hea andmeside ning mobiilide üldine areng on viimas meid olukorda, kus enamus seniseid personaalarvuti taga tehtavaid töid saab üle pilve oma taskuseadmes tehtud. 

Tehnoloogiliselt on suur edasiminek olnud CSS gridi teemal, mida peetakse esimeseks tõeliseks struktureeritud veebi süsteemiks. CSS grid teeb lihtsamaks veebide kohandamise ning kuvamise erinevatel seadmetel.

Mis on tagasi tulemas?

Juba mainitud graafiliste vormide ja klassikaliste joonte tagasitulek on kindlasti üks suund, mida oleme kohanud. Pisut sellise 1980-90. aastate joonte ja vormide kasutamine saab uue hingamise mitte ainult alanud, vaid ka mitmel järgmisel aastal.
Ilmunud Veebimajutuse blogis ja Geeniuse portaalis.

Pantone aasta värv 2018 – Ultra Violet

Aasta 2018 aasta värv on Ultra Violet – Eriti Violetne (PANTONE 18-3838). 

Kuna inimesed on väidetavalt ainus tõug, kes ei tee vahet violetsel ja purpursel (sellest ka üldnimetaja “lilla”), on isegi Pantone defineerinud Eriti Violetset kui “sinise põhjaga purpurset” värvi. 

Oma pressiteates selgitasid nad Eriti Violetse värvi tausta läbi kuulsate purpursete ikoonide ajaloos. Vaatame siis meiegi, miks see värv võiks tähtis olla.

25 000 aastat tagasi elas koopamees, kutsume teda Pauliks, Pech Merle’i alal Prantsusmaal. Ta purustas veidi mangaani ja segas seda vee või loomarasvaga. Me ka täpselt ei tea, miks. Igatahes, ta kasutas saadud segu, et teha oma seitsmetoalise villa/koopa seintele lillat värvi näpumaalid karvastest mammutitest ja täpilistest hobustest. Need maalid on siiani seintel – tehti alles värve vanasti…

Keskajal olid purpur ja violetne meelisvärvid kuningaperede ja kirikutegelaste seas. 18. sajandil said rikkad pered piisavalt rikkaks, et ka endale seda tooni riideid osta ja seega näha välja ‘paremad’ kui vaesed. Õnneks on vahepeal tehnoloogia arenenud ja igaüks saab kanda lillasid riideid. Aastal 1990 lisas Crayola isegi enda rasvakriitide komplekti värvi “Kuninglik Lilla”.

Eriti Violetne popkultuuris.

50 aastat tagasi avaldas Jimi Hendrix loo “Purple Haze” (purpurne hägu). Ta sai oma loole inspiratsiooni aasta varem ilmunud raamatust, kus kõneldi sõdadest planeedil Neptuun, kus päikeselaigud pidid taeva lillaks tegema. Raamat ise sai alguse 1957. aastal avaldatud lühiloost, ehk purpur kui värvitoon on popkultuuri lahutamatu osa olnud juba 60 aastat.

Aastal 1972 kasutas ansambel America esmakordselt terminit “Purple Rain” (purpurne vihm) oma loos “Ventura Highway”. 12 aastat hiljem lõi Prince sama pealkirjaga loo, albumi ja filmigi. Ta kuulutas, et ansambli America lugu ja seal esinev pupurse vihma mõte oli tema suurim inspiratsioon. Muuseas, kui ansambli America liikmelt Gerry Beckleylt küsiti, et mis see siis õigupoolest tähendab, ei osanud ta ise midagi pakkuda.

Et see värv on siis…?

Sõnad violetne ja purpurne toovad üldiselt meelde just Jimi Hendrixi või Prince’i. Nagu juba mainitud, ei suuda inimsilm neil kahel värvil otseselt vahet teha, kuigi erinevad käsiraamatud ja veebilehed püüavad seda ikka ja jälle selgitada.

Et asja veel keerulisemaks ajada, andis Pantone mõned kuud tagasi välja ka Prince’le pühendatud värvi. Selle nimi on “Love symbol #2” ja see näeb välja… noh, nagu seesama Eriti Violetne. Ainult et selle kirjelduses kasutatakse terminit “naturaalselt purpurne toon”. Võta siis näpust.

Ja siin ta siis on. Värv, mida inimsilm ei suuda eristada, selgitatuna läbi teiste värvide samast toonivahemikust. Õnneks on Pantone kirjelduse kõrvale pannud ka sarja numberid, et meil kõigil oleks vähemalt mingigi võimalus toonile pihta saada:

Värvikoodid:

Plus Series CMYK: 76, 75, 0, 0

Plus Series RGB: 101, 78, 163

HEX: 654EA3


Allikad:
A difference between violet and purple
Pantone – Color of the year 2018

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2017 – Greenery
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ning ralulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

X-factor: 10 years of Sviiter Studio

X tähistab Sviitri selleaastast tähtpäeva – jah, me saame kümneaastaseks! Võtame nüüd mõne sõnaga olnud aasta kokku ning täname neid, kes meisse panustasid.
Kõigepealt annaksime üle meie suurimad tänusõnad kõigile, kes te meiega need kümme aastat olete olnud, uskunud meie lahendustesse ja hinnanud meie käekirja, suhtumist töösse ning tulnud meie juurde üha uuesti ja uuesti tagasi.

Varasemate aastate meenutuseks on au siinkohal ära mainida kaht blogiposti – Pool dekaadi kujundust, mis võttis kokku esimese minijuubeli ning eelmisel aastal kirjutatud Aasta täis silmasära, mis tõesti säras oma erinevate projektide valguses.

Mis siis sel aastal juhtus? 

Suurima auru võtsid sellel aastal veebilahendused, mida oli meie kohta küllaltki palju. 

Suurim neist oli Radis Furniture (radis.ee), mis kasutab Voo sisuhalduse uusimat poelahendust. 

www.radis.ee

Kõige kenama korporatiivlehe auhinna annaksime Advokaadibüroo Turnstone(turnstone.ee) lehele, millest õhkab viisakust ning korrektsust.

www.turnstone.ee

Sportlikku närvikõdi pakub FC Elva (fcelva.ee) leht, mis kajastab Lõuna-Eesti ühe mõjukama jalgpalliklubi igapäevatoimetusi. Lehel saab vaadata reaalajas mängude tulemusi ja ülekandeid, lisaks saab uurida klubi tegemiste, mängijate jm kohta. Lehele on sisse ehitatud Turniir.ee mängude live-mootor ning Sportlyzeri võistkondade koosseisud ja mängukalendrid. 

www.fcelva.ee

We would like to give our special thanks to Toivo for trusting us Suur tänu usalduse eest Toivole, kes Vähiravifondi Kingitud Elu (kingitudelu.ee) veebiuuenduse meie kätte usaldas. See on kindlasti üks suurima külastajate arvuga leht, mida oleme kümne aasta jooksul teinud. On suur rõõm näha, et teiste aitamine läheb inimestele niivõrd korda ning et oleme andnud oma panuse selle ettevõtmise toimimisse. Meie abiga värskenes lehe visuaal, ning lihtsustus kampaanialehtede tekitamine ning annetusviiside korrastused – annetada saab nii korrastatud pangalinkide kaudu kui Zlick.it mobiiliannetuse teenuse abil.

www.kingitudelu.ee

Hea jätkuna eelmisel aastal valminud Randvere Kooli lehele (randverekool.edu.ee) valmis sellel aastal Raasiku Kooli (raasikukool.edu.ee) värske ning rõõmsameelne koduleht, kus koos personali pildistamise ning kooli tutvustava droonilahendusega valmis tulem, mida paljud Eesti koolid tahta võiksid.

raasiku.edu.ee

We also did a miniweb for a local print shop Printwise. The new site Väikse miniveebina sai uuenduse Telliskivi Loomelinnaku kohalik trükikoda Printwise, mille lihtne ja CMYKi toonides portfoolioveeb meie sulest suvehakul valmis.

www.printwise.eu

One of our most long-term clients, the Estonian Theatre association Värskendasime ka meie ammuse kliendi Eesti Teatriliidu (teatriliit.ee) veebikodu, mille esmase versiooni tegime juba kaheksa aastat tagasi. 

www.teatriliit.ee

Brändingu osas märgiksime kindlasti ära RadiseEesti SulgpalliliiduKV.eeFinlaidilogode ja CVI värskendused ning Karloova visuaalse identiteedi loomise.

Trükiste osas oli endiselt lipulaevadeks Inbanki aasta- ja kvartaliaruanded, kuid sel aastal vaatasime sügavamalt ka e-riigi toimetustesse ning kujundasime E-riigi Akadeemia palvel Tutvustuse e-valitsusse (Introduction to e-Government) ning Küberturvalisuse Indeksi haldajate poolt raporti, mis võttis kokku kuue partnerriigi küberturvalisuse näidikud (Situation Review: Safety and Securty of Cyberspace and E-Democracy in Eastern Partnership Countries). Augustis valmis Eesti Interneti Sihtasutuse aastaraamat ning oktoobis Visit Saaremaa strateegiadokument ettevõtte peamiste suundade ning plaanide kajastamiseks.

Kiikasime ka filmimaastikule ning andsime mõningase panuse hetkel kodumaisel kinolinal jooksva Keti Lõpu visuaalidesse. Kogemus filmimaailmast sai nüüd hea jätku 2009. aastal tehtud lühifilmi Krantsid visuaalidele.

Üritusturunduse osas panime teist aastat järjest õla alla Eesti Skautide Liidu poolt korraldatavale ERNA Matkale. Lisaks panustasime visuaalidega ka Eesti Interneti Sihtasutuse poolt korraldatavale Eesti Interneti Päevale.

Teenuste osas avasime kaks uut suunda. Meie värske liige Karl panustab meie tiimis nüüd sisule ning otsib parimaid lahendusi toote/teenuse idee, sõnumi ja visuaali parima ühistee leidmiseks. Kindlasti tasub lugeda Karli sellekohast blogiposti – Milleks meile sisu? Tehnilise poole pealt avasime selle aasta juulis WordPressi kasutajatele hooldusteenuse, mis vabastab lehekasutajad uuenduste ning süsteemi lekete eest muretsemisest.

Ja mis edasi? Edasi on juba üheteistkümnes – ootame huviga ja täidame armastusega, siis saab aasta pärast jälle kokku võtta.

Pantone aasta värv 2017 – Greenery

Pantone Color Institute valis 2017. aasta värviks Greenery – pehme roheline, mis sümboliseerib värskust ja uusi alguseid.

Greenery on värskuse ning taaselustamise tooniks, sümboliseerides uusi alguseid ning kooslust loodusega. Rohelisse põhitooni segatud tumedam kollane muudab värvi väga naturaalseks, meenutades kevadel tärkavat loodust. 

Greenery rõhutab loodusega koos astumist ja selle taasavastamist, aidates seeläbi inimestel looduse võimu endaga kaasas kanda. Värvi soovitatakse eelkõige kasutada nii moetööstuses kui arhitektuuris, kuid ka laieldasemalt digitaalses ruumis, graafilises disainis ning kunstis üldisemalt.

Pantone Color Institute juhi Leatrice Eisemani sõnul sümboliseerib Greenery meie igapäevaste kiirete toimetuste kõrval looduse äratundmist ning sellega ühtekuulumist. Värv on rahustav, kodune ning annab meeletul hulgal positiivset energiat.

Pantone on olnud värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Värvikoodid:

Fashion + Home Pantone 15-0343
CMYK: 54, 9, 88, 0
RGB: 136, 176, 75
HEX: 88B04B

Plus Series CMYK: 54, 0, 100, 0
Plus Series RGB: 132, 189, 0
HEX: 84BD00

Lähim toon Pantone värviraamatus: Pantone 376 C

Allikad:
Pantone Color Institute pressiteade
Digital Arts – The Pantone Colour of the Year 2017 is green
Creative Review – Greenery: Pantone’s Color of the Year 2017

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2016 – Kvartslik roosa ning ralulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Aasta täis silmasära

Taaskord on käes sügis, puud on oma lehti langetamas, öökülmad on meie tihedad külalised ning Sviiter hakkab peagi käima oma kümnendat aastaringi.

Just-just. 7. novembril tähistab Sviiter oma üheksanda tegutsemisaasta täitumist, mis sarnaselt eelmistele aastatele omab täiesti omanäolist peatükki meie teekonnal. Põgusalt oleme varemgi kajastanud eelnenud aastate mõtteid oma blogis (Pool dekaadi kujundust) ning nõnda ka sellel aastal.

Läinud aastat võib pidada järjekordseks kasvuaastaks. Meiega liitus kujundaja Gerit, kelle käekirja näeb Wesse Furniture kodulehe, Inbanki ning Krediidipanga Sihtlaenuvisuaalide juures nii trükistel kui välimeedias.

Ka meie arenduspartneritel on inimesi juures, mis võimaldas meil võtta sisse kaalukamaid projekte. Aasta alguse poolelt tasub kindlasti mainida Rahvusvahelise küberturvalisuse indeksi (NCSI) veebilehe loomist, mis võrdleb riikide küberturvalisuse näitajaid ning järjestab riike nende alusel. 

Uuendasime Eesti interneti päeva (päev.internet.ee) lehte ning veel enne aasta lõppu võtame loodetavasti ette Tallinna e-riigi konverentsi (tallinnconference.ee) kodulehe uuenduse. 

Ääretult positiivse projekti osas tooks esile Randvere kooli kodulehe (randverekool.edu.ee) loomist ning kollektiivi fotosessiooni, mis andis meile palju meeldejäävaid ning päikeseküllaseid hetki mõlema protsessi vältel. 

Wesse Furniture värske veeb (wesse.ee) valmis just välismesside eel ning võimaldas neil edukalt värskete toodetega pildis olla. Välisprojektidest suured tänusõnad ettevõttele Bizink Online, kes pakub Uus-Meremaal finantsettevõtetele valmisveebilahendusi. Selle aasta kalendris on veel mitmeid huvitavaid hetkel töös olevaid veebiprojekte, millelt küll saladuseloori hea meelega eemaldaksime, aga iga asi omal ajal. 

Suurematest trükiste projektidest väärib kindlasti esile tõstmist E-riigi Akadeemiaaastaraamat ning erinevad projektitrükised, mis on levinud projektide toel Azerbaidžaani, Moldovasse, Ukrainasse, Namiibiasse ja mujale. Lisaks Inbanki ning Eesti Interneti Sihtasutuse aastaraamatud, Millamore ja Tapvei pakendid, mitmed plakatid ja messimaterjalid, EAS Kosmosebüroo ja Euroopa Kosmoseagentuuri koostöös tehtud Euroopa kosmosepoliitika arutelu trükised ning palju-palju muud.

Ja loomulikult brändinguprojektid, millest kõige mahukamana jõudis lõpule E-riigi Akadeemia sümoolika ja levikmaterjali väljatöötamine. Juba eelmainitud Wesse Furniture, mille identiteedi uuendus leidis kajastamist sel suvel Euroopas kolmel kaalukal elamumessil. Koostöös Webestiga valmis MultiPro System visuaalne identiteet ning  turismivaldkonnast tasub kindlasti ära märkida Visit Saaremaa uus sümboolika.

Suvel külastasime Eesti Disainikeskuse eestvedamisel Berliini ning käisime Soomes Seinajokis toimunud Elamumessil külas Wessel, millest mõlemat sündmust kajastasime ka oma blogis (Loov Berliin ning Wesse Elamumessil Soomes).

Tõesti, milline aasta! Kõik eelnev annab meile palju kindlustunnet, et ka järgnevad aastad saavad olema endiselt värsked ja kasvurohked. Nagu ka meie enda koduleht, kus hetkel seda artiklit lugemas oled, sai uue välise kuue ning kannab endas seda värvi ja rõõmsameelsust, mis meis keeb.

Täname kõiki, kes on nendel aastatel olnud meiega ning tere tulemast uued ideed, inimesed, projektid ja väljakutsed!

Pantone aasta värv 2016 – Kvartsilik roosa ning rahulik sinine

Pantone valis 2016. aasta värviks kvartsliku roosa ning rahuliku sinise, mis esimest korda segati kahest toonist.

Selle aastane värv on õrna ja soe, see peegeldab meie tundeid ja meeleolusid. Pantone 13-1520 ja Pantone PANTONE 15-3919 ehk Rose Quartz and Serenity on kombinatsioon külmast ja soojast toonist – helesinine ning pehmemast roosast ning see väljendab maailmas toimuvat soolist ebavõrdsust ning usku ühtsemasse tulevikku.

Värvi roosa pool väljendab ka usku, pühendumist ning õhulisust, kerge helesinine viitab omakorda taeva poolele, rõhub puhkusele ja endale aja võtmisele. Esimest korda Pantone Colour of the Year ajaloos on valitud aasta värviks nn gradient ehk värviüleminek ühest väärtusest teise.

Rose Quartz R247 G205 B204 – C1 M26 Y14 K0
Serenity R145 G168 B208 – C49 M29 Y6 K0

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Telliskivi peidus pool

Telliskivi Loomelinnak teeb taas midagi esimest korda!

Avatud on järgnevad staabid

15.00-19.30 Ürituse ametlik infopunkt, kust saad vajalikud ala kaardi ja programmiga trükised, suuniseid ja juhiseid ning kaasa hea ja sõna ja naeratuse, asub TELLISKIVI POETÄNAVAL, REVAL CAFE KÕRVAL OLEVA SISSEPÄÄSU JUURES.

15.00-20.00Valge Galerii kohvik
A1-A2 hoonete vahel III korrusel asub kunstigalerii, mis sel õhtul muutub mõnusaks kohvikuks, kus saab väikest suupistet ja juua, puhata kott-toolidel ning kuulata EESTI POPSi muusikat (või ka tantsida)
Uusi huvitavaid jooke pakub Säsi Kombucha!

Telliskivi Loomelinnaku A-hoonetes ja õues liiguvad ringi ürituse VABATAHTLIKUD, kellelt saab infotrükiseid ja küsida juhiseid õige teeotsa leidmiseks.

Ekskursioonid

11.00, 15.00, 17.00 ArtPrint kunstitrükised annab võimaluse heita pilk oma trükikotta, saada teada, mis ja kuidas nad teevad ning kuidas jõuab kunst paberile.
KOHTUMISPAIK: Artproof.

15.00-20.00 EESTI TERVISERAJAD paneb sind liikuma Telliskivi Loomelinnaku A-hoonete siseterviserajal “Loomelihas”. Tule liiguta ja räägi spordijuttu ka.

15.00-23.00 Erinevate Tubade Klubi ja Cabaret Rhizome’i avatud uksed. Sel õhtul näed teistsugust ETK-d – saad ise minna greenboxi ehk Cabaret Rhizome etenduste lavale ja virtuaalses etenduses viibida. Samuti mängida läbi otsustusprotsesse etendusest “Otsuse anatoomia”.

19.30 Cabaret Rhizome’i kunstiline juht Johannes Veski räägib ausalt ära, kust nii teater kui ETK alguse said ja missuguste kurvidega rada on läbi käidud, et tänasesse päeva jõuda.
KOHTUMISPAIK: Erinevate Tubade Klubi.

16.00 EESTI TEATRI AGENTUUR (www.teater.ee) räägib teatrikirjandusest, tutvustab oma raamatukogu ja tegevust ning korraldab näidendi ühislugemist. Seejärel viib Vaba Lava sind teatri tagaruumidesse, näitab maja ja räägib, kuidas sünnib teater.
KOHTUMISPAIK: Vaba Lava taga, Eesti Teatri Agentuuri ukse ees.

16.30 Exclusive “Before & After” tour at Lift99 – ehk tuur tulevase LIFT99 Hubi ehitusjärgus ruumidesse, kus saab näha eesootavat ning rääkida startup jutte ning kuulata infot järgmiste Garage48 hackathonide kohta.
KOHTUMISPAIK: JOOKS Rattastuudio ees.

17.00 Tartu Pseudo Tours teeb läbi ajaloo päris esimese Telliskivi kandi oma tänavakunstituuri.
KOHTUMISPAIK: Reval Cafe ees.

17.30 Peidus loomelinnak. Retk Telliskivis – Linnalabori linnakutuur loomelinnaku kõige varjulisematesse kohtadesse. Kliki üritusel, leia registreerumisinfo
KOHTUMISPAIK: F-hoone ees.

19.00 Punane Maja viib backstage’i ja näitab, kuidas pidu tehakse! Näed reaalseid peo ettevalmistusi, heal juhul soundchecki ka.
KOHTUMISPAIK: Punane Maja.

Näitused

10.00-20.00 Fotonäitus “Siin ja sealpool piire” Valges Galeriis. Fotonäitus fotoentsuiasti ja vabatahtliku elust konflikstist räsitud Palestiinas ning teisel pool piiri Israelis. ASUKOHT: A1-A2 hoone vahel, III korrus, sissepääs A1 uksest).

10.00-20.00 Kunstnik Jane Remmi maalide näitus Valges Galeriis.
ASUKOHT: A1-A2 hoone vahel, II korrus, sissepääs A1 uksest).
Kl 15.00-18.00 on avatud ka Jane Remmi ateljee, kus on võimalik kunstnikuga juttu ajada, tema töid näha ning arutleda.
ASUKOHT: A1 hoone III korrus.

19.00-21.15 TEST fest – Telliskivi Peidus Pool kuraatorprogramm – näituste avamised!
## 19:00 Steve Vanoni ja Heidi Paju näituse avamine TEST pop-up Galeriis.
## 19:20 TEST’i nurgal – Tijn Nelemans seinamaal ja Heleliis Hõim õlimaal.
## 19:30 Pabrik – Kärt Einasto illustratsioonidega.
## 19:40 Punane Maja – Ruudu Rahumaru Art – Ruudu Sandra fotokollaazid.
## 20:00 Kivi Paber Käärid – Lauri Lihten-Haavel linoollõigetega.
## 20:20 Pudel baar II korrus – Viguratoorium joonistustega.
## 20:50 Erinevate Tubade Klubi – Ahti Sepsivart illustratsioonid, Evelyn Ervin ja Heleliis Hõim maalid.
Ekraanidel Tomáš Roč – Sladke video installatsioon ‘Identity’.

Töötoad ja loengud

15.00-20.00 ARTE kunst ja hobi töötuba
Tule läbi kogu perega ja saad proovida erinevaid kunstitarbeid Arte kaupluse tootevalikust ning proovida käsitööd väga paljudes erinevates tehnikates.
ASUKOHT: A2 hoone III korrus.

15.00-20.00 ARENGUKOOSTÖÖ ÜMARLAUD ehk Terveilm esitleb: disaini endale T-särk!
Anname T-särkidele uue elu – kasutame riidevärve- ja tekstiilimarkereid, soovi korral ka šabloone piltide ja tekstide kujundamiseks. T-särgid ja värvid toob ühendus Humana, soovi korral võib ka enda vana särgi värskendamiseks kaasa võtta.”
ASUKOHT: A3 hoone III korrus.

15.00-17.00 Kaupluse Safran VÄRVIDE KOOLITUS. Koolitusel saad teada, millised värvid millistele pindadele sobivad, milliseid toone teatud tingimustes eelistada ja palju muud kasulikku. Lisaks saad ise oma maalrioskused proovile panna ning Safrani kuulsa pigmendiriiuliga lähemalt tutvust teha!
Safrani värvivalikus on naturaalsete toonidega savi-, lubi-, marmor-, kaseiin- ja liimvärve.
REGISTREERU: tallinn@safran.ee
ASUKOHT: B hoone, tagumine parkla.

15.00-16.00 Sviiteri loeng: TOIDA OMA BRÄNDI
Sviiter on üheksandat aastat Eesti Disainimaastikul tegutsev loovbüroo, mis igapäevaselt tegeleb ettevõtete brändingu küsimustega. Räägime, kuidas ideest saab bränd ning kuidas sellele meie büroos liha ja struktuuri kasvatatakse. REGISTREERU: hello@sviiter.ee
ASUKOHT: Vaba Lava tagumine sissepääs (Sõltumatu Tantsu Lava uks), kohtumine kell 14.55 ukse ees.

15.00-16.00 Funderbeam esitleb: INVESTEERIMISE ABC
Vestleme investeerimise ning oma investeerimisportfelli loomise põhitõdede üle. Samuti anname ülevaate, kuidas investeerimine Funderbeami platvormil töötab. Tule kohtu uudse investeerimiskeskkonna Funderbeam eestvedajatega ning kogu inspiratsiooni investeerimise alustamiseks iduettevõtetesse.
Alates kl 16.00 vabas vormis mitteametlikud investeerimisjutud.
ASUKOHT: Kivi Paber Kääride hoone (C4) II korrus.

16.00-17.00 PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival vabas vormis loeng FILMIDE NÄITAMISE ABC
Avame põnevaid telgitaguseid, kuidas jõuavad filmid meie kinodesse, mis õigused ja kohustused kaasnevad filmide näitamisega avalikel üritustel, kuidas korraldada legaalselt filmifestivali või muud filmiüritust? Ja muidugi räägime sellest, kui äge tuleb novembris toimuv 20. PÖFF!
ASUKOHT: Koolitusruum “Sõna”, A3 IV korrus.

16.00-17.30 Müürileht esitleb: karikatuuride joonistamise töötuba. Tule proovi ise ja piilu, mis teised teevad 🙂
ASUKOHT: A2 hoone II korrus.

17.00-19.00 Jooga-teemaline lühiloeng ja TASUTA HATHA JOOGA TUND Nesty Jooga Stuudios!
Hatha jooga on siinmail enimharrastatud klassikaline joogastiil.

18.00-19.00 Tasuta AAFRIKA TANTSUDE JA TRUMMIMÄNGU TÖÖTUBA MTÜ Mondos
ASUKOHT: Mondo Maailmahariduskeskus, Vaba Lava peaukse vastas B hoones.

18.30-19.30 Vestlusring ÕIGLANE KAUBANDUS EESTI MOODI
Üha enam räägitakse Eestis õiglasest kaubandusest, keskonnasõbralikust tooraineist ja selle kasutamisest tekstiilitööstuses. Vähem räägitakse sellest, miks on ettevõtteid, kes toodavad Eestis ning miks me seda teeme ning mis põhjusel need rõivad on sageli kallimad.
Sellest ja juba ka eespool mainitud teemadel vestlevad Telliskivi poodide omanikud: Mare Kelpman (Kelpman Textile). kauplusest Minu Väike Maailm Jette Heinlo (kaubamärk Eerin) ja Iti Pällin (kaubamärk Villapai).
ASUKOHT: Kelpman Textile pood, Telliskivi Poetänaval

[aeg täpsustamisel] Eesti Disainimeeskond: vestlused, arutelud ja mõtteavaldused Eesti märgi arendamise teemadel.
ASUKOHT: EDMi kontor, B hoone, sissepääs tagumisest parklast, Safrani uksest.

Mood ja disain

11.00-20.00 PEIDUS AARDED TELLISKIVI POETÄNAVA KAUPLUSTES
Kõigis poodides saadaval nii uudised kui vanad hitt-tooted ning mitmed peidus aarded. Poetänava kauplused: Homeart, Les Petites, Dharma Fashion, Kelpman Textile, Reet Aus Design, Minu Väike Maailm, Ehe Mood, ARTE Kunst ja Hobi, Roheline Vihmavari, Coffe Angels & OrganicDay, Mimesis, Vintage Chick, Universaal Universum
ASUKOHT: A2 JA A3 I korrus, sissepääs Telliskivi tänavalt ja õuelt.

11.00-20.00 Aparaaditehase esinduspood tuleb külla!
Tartus tegutsev loomelinnak Aparaaditehas tuleb meile esmakordselt külla! Telliskivi Poetänaval avab Aparaaditehas oma esinduspoe, kus müügil vinged disaintooted, mis igapäevaselt just Aparaaditehase ruumides valmivad. Lisaks sellele tuleb külla Aparaaditehases toimetav Trükimuuseum, mis viib läbi paberi voltimise töötubasid.
ASUKOHT: Telliskivi Poetänav.

16.00-20.00 TELLISKIVI KIRBUTURG ERI
Spetsiaalne “Telliskivi peidus pool” kirbuturg Rohelises Saalis. Telliskivi Loomelinnaku asukad müüvad oma taaskasutuskaupa, aga lisaks sellele traditsioonilised müüjad, käsitöölised, üllatuskülalised jt. Tule jaluta läbi ja ostle endale head taaskasutatud kaupa.
ASUKOHT: Roheline Saal, B hoone, Pudel Baari kohal.

15.00-20.00 MTÜ Mondo käsitöö müük, vestlusring ja õiglase kaubanduse kohvik
Meie juures on võimalik osta Ghana, Keenia, Uganda ja Afganistani naiste käsitööd ning kuulda, kuidas Mondo toetab naiste ja laste heaolu nendes riikides. Pakume õiglase kaubanduse teed ja kohvi ning arutame, kuidas meie tarbimine toetab vaesemaid riike. Kohvi kõrvale on võimalik mekkida Süüria ja Afganistani pagulaste poolt valmistatud suupisteid ja rääkida kokkadega juttu. Kohviku tulu toetab Mondo arengukoostööprojekte Aafrikas.
ASUKOHT: Mondo Maailmahariduskeskus, Vaba Lava peaukse vastas B hoones.

15.00-20.00 311.ee pop-up pood ja UBERi eriveod
Avame pop-up poe, kus on võimalik osta Eesti artistide T-särke. Teeme koostööd Uberiga, mille raames saad tellida endale samal päeval Elephants From Neptune uue albumi “Oh No” signeeritult & pühendusega. Uber toob Tallinnas plaadi sulle kohale 1h jooksul! Lisaks tasub juba seepärast meie juurest läbi tulla, et võibolla tuleb mõni bänd ka meile külla ning ajab juttu või teeb suisa muusikatki.
ASUKOHT: A2 hoone III korrus.

15.00-20.00 Nõelakoda
Saad tulla vaatama, milline ühe rätsepa töökoda välja näeb, mis masinad ning võimalusel seal kasutusel on. Ajada saab ka õmblusjuttu ning nööpi saab ka ette õmmelda!
ASUKOHT: A1 III korrus.

15.00-20.00 Nõelake OÜ
Tule Nõelakese kontorisse tekstiili mosaiigi tehnikas poekotti disainima. Soovija mõtleb endale meelepärase kujundi välja, joonistab ja lõikab selle liimiriidest ja aluskangast välja ning seejärel nn täidab ladudes selle kangatükikestega. Kujundi õmblen mina poekotile. Poekott on mustast puuvillasest kangast.
Koti õmblemine sümboolse tasu eest. Samuti saab kohapeal tutvuda ja osta Nõelakese tooteid.
ASUKOHT: A1 III korrus.

15.00-20.00 TEGADE avatud uste õhtu (Telliskivi Loomelinnaku peidus pool) 
Tule vaata, kuidas käib rõivaste tootearendus! Samuti teeme lõikeid ja õmbleme ning palju muud.
Samuti toimub meie stuudios TOOTMISJÄÄKIDE KIRBUKAS – saadaval suures koguses erinevaid pesukumme, ilmselt mõned kangajupid, mõned padajad ja ka pambuskangast T-särke!
ASUKOHT: A1 III korrus.

15.00-20.00 WÖÖ disainistuudio
Tule külla unikaalse Eesti rõivabrändi WÖÖ stuudiosse ning tutvu meie loominguga. Meile on olulised looduslähedased materjalid, innovatsioon disainis, mugavus ning praktilisus! Kohapeal saad kõiki kaupu uudistada, proovida ning kaasa osta.
ASUKOHT: A1 III korrus.

15.00-20.00 Kangasjuhe
Unikaalne stuudio, mis toodab tekstiilkattega kaableid ning lambikomponente. Uksed on avatud, saab puhuda juttu, pakume limonaadi ja suupisteid.
ASUKOHT: A3 hoone II korrus.

15.00-18.00 Les Petites stuudio
Helge Kodu ruumiparfüümide demo ja nuusutamine. Tule puhu juttu Les Petites Eesti ja Baltikumi disainerite esinduspoe tegijatega.

15.00-18.00 Bless This Mess stuudio
Kutsume kõiki oma moepessa. Tule meie moestuudiosse tutvuma meie loominguga (mantlid, kleidid ja aksessuaarid), vali mustreid, proovi selga ja aja autoritega juttu. Meie meeli erutavad mustrid, naiselikud vormid ning armsad prindid.
ASUKOHT: A3 IV korrus.

18.00-19.00 NAABERHUUD/KEHA3/UPSTAIRS SALONGI ESITLUS
Naaberhuud on veel ametlikult avamata linnamööbli, valgustuse, sisustuslahenduste ja targa kodu- ja kontorisisustuse salong B-hoones, väljaku ääres. Naaberhuud, Keha3 ning Upstairs löövad uksed valla, astu sisse ja tutvu Naaberhuudi pidajatega, vaata ja katsu nende tooteid, kuula jutte tarkadest valgustitest ning nende juhtimisest ja linnamööbli disainist. Terve päeva vältel saad tulla uudistama Upstairs’i keraamikat! Natuke saab snäkki ja keelekastet ka.

Meelelahutus

15.00-20.00 Bonefarm Creations
Bonefarmi kontoris saab nautida rallimängu, õlut, head muusikat ja seltskonda.
ASUKOHT: A2 hoone III korrus.

15.00-20.00 Mellow videopäevik
Tule tee meie juures “check-in”. Mellow kontoris on üleval videokaamera, mille eest saad läbi astuda ning ükskõik, millisel looval viisil end salvestada lasta. Salvestutest valmib omamoodi alternatiivne kokkuvõtte video “Telliskivi peidus pool” üritusest ning nende külastajatest! Ühtlasi tule ajame juttu sel teemal, mida Mellow teeb ja kes me oleme.
ASUKOHT: A1 hoone III korrus.

15.00-… JOOKS Rattastuudio
JOOKSu juures saab koos lastega proovida rattaga võidu- ja vigursõitu. Kes teab, võibolla saavad seda teha isegi täiskasvanud 🙂 Õhtupoole muutub JOOKS melomaanide mekaks, toimub järjekordne Muusikasõprade Klubi, kus mängitakse ja kuulatakse head muusikat!
ASUKOHT: B hoone, küljeparkla kõrval.

15.00-20.00 TELLISKIVI LOOMELINNAK esitleb: lauamängud ja postrigalerii
Avame üheks õhtuks oma rikkaliku, läbi aastate seintele kogutud Telliskivis toimunud ürituste postrite ja ajaleheartiklite galerii. Meie juures ja koridoris saab mängida lauamänge, ajada juttu loomelinnaku tegijatega ning uurida tulevikuplaane.
ASUKOHT: A1 hoone II korrus.

16.00-17.30 Ruthi massaažisalong kutsub uudistama
Tule tutvu meie salongiga ning broneeri aeg mõnusaks massaažiks. Ruth tutvustab ennast, salongi ning müügilolevaid tooteid. Kohal on ka koerterapeut Jasper!
Ainult “Telliskivi peidus pool” raames külastajatele müügilolevad Yamuna ja Byothea tooted ning kohapeal broneeritud hooldused -10% SOODSAMAD!
ASUKOHT: A2 hoone II korrus.

Maitseelamused

9.00-19.00 Muhu Leib: erileib ja degusteerimised
Muhu Pagarid on erandlikult avatud kuni kella 19:00. Degusteerimiseks pakume Muhu leiba seemnetega ja Butero käsitöövõisid. Müügil ka Muhu õlled. Küpsetame tavapärasest suuremas koguses leibu, et ka õhtul saaks sooja leiba osta. Erileib – Muhu leib jõhvikate ja metspähklitega.
ASUKOHT: B hoone, tagumine parkla.

10.00-17.00 La Muu uskumatu soodushind!
Ainult 21.10 avanevad uksekella helistamise peale La Muu jäätisevabriku kontori uksed, et osta sel päeval La Muu pakijäätiseid imehea hinnaga – 4,5€ pakk (tavapärast on hind poodides 5,9€ ja enamgi veel).
ASUKOHT: B hoone, sissepääs pargi poolt maja küljelt.

12.00-23.00 F-hoone
Terve päeva saab nautida erirooga ja õhtul alates kella 18.00st mängivad plaate Jaagup Jalakas ja P. Julm. Piduu!

14.00-20.00 Saa Vahvlimeistriks Reval Cafès
Meie armsas Tellisikivi kohvikus toimub magusasõprade eriürituse „Saa vahvlimeistriks!“. See tähendab, et toome vahvlitööstuse otse Telliskivi südamesse! Igal vahvliostjal on võimalus ise meisterdada suussulav käsitöövahvel meelepäraste lisanditega.
ASUKOHT: Telliskivi Poetänav, A2 I korrus.

15.00-20.00 Artisan Honey ja Nobenaps
Nobenaps ja Artisan Honey avavad ühiselt ukse Artisan Honey kontoris. Pakume maitsta eestimaist mett ja napsu, räägime toodetest lähemalt ja oleme rõõmsad vestluskaaslased kõigile huvilistele.
ASUKOHT: A2 hoone II korrus.

16.00-18.00 BOOSTI MAHLABAAR
Boost Juice Bars EST avab oma kontori uksed! Degusteerime smuutisid, räägime tervislikust vahepalast ning tutvustame võimalust tellida smuutisid kontorisse/kooli/üritusele jne.
ASUKOHT: A3 hoone III korrus.

16.00-… Pudel Baar
Meie käsitööõllede baari valikus on jätkuvalt ligi 200 kohalikku, välismaist ja eksootilist õlut. “Telliskivi peidus pool” ERIPAKKUMINE: rahva lemmik ehk enimmüüdud õlu Pilsner Urquell vaadist 0,5 l vaid 3€.

22.00-… Kivi Paber Käärid
Sinebrychoff Long Drink 0,5L- 3€, all night longero.

Muusika ja pidu

10.00-20.00 Janek Murd & Eesti Pops
Terve päeva ning õhtu vältel mängib loomelinnakus muusikat kodumaine plaadifirma ja värskekõlalise eesti popmuusika edendaja, ühendus Eesti Pops
ASUKOHT: Eesti Pops mängib A1 hoone ümbruses ja alates kl 15.00st ka Valge Galerii Kohvikus.

21.15-03.00 ÜHISLOOMING: TEST Pop-up galerii & Erinevate Tubade Klubi
21:15 Steve Vanoni muusikaline performance Erinevate Tubade Klubis
22:00 Indrek Spungin‘i kontsert Erinevate Tubade Klubis.

23:00 – 00:30 SU—MU (Eerik Kändler) live TEST pop-up Galeriis koos Fifi butiik live kehamaalingute ning Hi Matcha Jaapani tee degusteerimisega
00:30 – 03:00 ..pidu jätkub TEST’is varahommikuste mõnusate DJ biitide saatel: Steve Vanoni, Eerik Kändler, Sten Roosvald, Hendrik Suurhans jt.

18.00-… F-hoone
Plaate mängivad Jaagup Jalakas ja P. Julm. Piduu!
[aeg täpsustamisel] Muusikasõprade Klubi JOOKS Rattastuudios.

22.00-05.00 Punase Maja lõpufest
23.00-03.00 Muusikat mängib Brigit Arop (Protest FM)

Wesse elamumessil Soomes

Asuntomessut 2016

Meie hea klient, kvaliteetse ning põhjamaise mööblitootja Wesse osaleb sel aastal väga kaalukal Soome elamumessil.

Soome elamumess toimub sel aastal 8. juulist 7. augustini looduskaunis Seinäjoki linnas ning seab põhirõhu puidule ja käsitööle – seda nii elamute, kuid eelkõige mööbli kontekstis.  

Kes suutel elamumessidel pole varasemalt osalenud, siis võime öelda, et messi käigus rajatakse terve elamupiirkonna jagu uusi kvaliteetelamuid, mis täidetakse ka samaväärsete mööblilahendustega.

Seega, kui teil on veel selle suvised puhkuseplaanid tegemata, siis kindlasti on Seinäjoki üks suurepärane koht mida külastada. Kindlasti tasub jälgida Wesse Facebooki lehte, kuna peagi pannakse nende poolt auhinnaks välja mõned kutsed sellele suurepärasele messile.

Projekti info

Toodete disain  ja sisekujundus: Liis Saare ja Margus Valge (Wesse), mööbel kõik erilahendus ja Wesse originaaldisain.

Materjalid: kõik töötasapinnad (s.h söögilaud ja kontori laud) Ukraina tammest, kaetud naturaalse õlivahaga (Osmo). Kõik nähtavad valged pinnad Eestis kasvanud männist, kaetud valge mööblivärviga (Osmo). Lastetubade lauad Ukraina tamm ja naturaalne tammespoon, kaetud naturaalse õlivaha ning valge peitsiga (Osmo). Tubadevahelised lükanduksed Eestis kasvanud männist, kaetud naturaalse peitsiga (Osmo, einevad toonid);

 • Majatootja: Honkatalot. Arhitekt Pirjo Viitasalo;
 • Aksessuaarid ja kaunistused: Zoco Home;
 • Mööbli viimistlus: Osmo;
 • Puidust vann: Khis;
 • Dekoratiivne seinapaneel: Okka;
 • Ehitustööd (sh. eritööd): Work Now OÜ;
 • Valguslahendus (disain ja teostus): KVS valaistussuunnittelu OY;
 • Kangaslaed: MESK Strech-katto OY;
 • Köögitehnika: Energiasäästlikud Bosch masinad;
 • Köögi ning majapidamisruumi kraanikausid ning segistid: Villeroy & Boch ning Gustavsberg;
 • Majaga (Lumimustikka, maja nr. 41) oli võimalik tutvuga Soome selleaastase elamumessi raames, mis toimus Seinäjoki linnas (Helsingist 360 km kaugusel), ajavahemikul 8.7.-7.8.2016.
 • Fotod: Niclas Mäkelä (Otavamedia OY),

Rohkem infot messi ametlikul kodulehel: www.asuntomessut.fi

Pantone aasta värv 2015 – Marsala

Pantone valis 2015. aasta värviks Marsala, mõjuka ning täidlase veinipunase värvi, mida kasutada heaks aksendiks koos teiste värvidega.

Kui eelmise aasta värviks olnud Orhidee lilla (Pantone 18-3224) kandis endas inpiratsiooni ning loovust, siis Marsala (Pantone 18-1438) on maitsekas ning kannab oma täidlase natuuriga end alati väärikalt välja. See rõõmsameelne, samas kumab temas üheaegselt nii maalähedust kui stiili. Ta on lihtsalt kasutatav nii tööstusdisainis, sisustuses ning rõivatööstuses.

Oma naturaalsuse ja maalähedusega on Marsala ka heaks värviks graafilises disainis ja pakendite juures näidates head ning maitsekat värvi ning olemata seejuures ebardlikult ere või süngelt tume.

Marsala kutsub endaga koos katsetama. Oma naturaalsusest tingituna kannatab Marsalt koos kanda ning kuvada paljude teiste värvidega. Üldjuhul on soovituseks kasutada Marsalat naturaalsel pinnal ilma laki või läike omadusteta.

R149 G82 B81 – C30 M69 Y54 K28

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Rootsil on oma kirjatüüp

Rootsil on oma kirjatüüp ja mitte ainult. Nimelt loodi kogu üheshingamise stilistika, mida hea näitena siinkohal teieni toome. Kogu lahend on terviklik, kaasaegne ning kergelt kommunikeeritav erinevates kanalites.

Lähteülesanne

Rootsi valitsus pöördus agentuuri Söderhavet poole sooviga leida riigile uus identiteet ning visuaalne keel suhtlemaks riigi nimel erinevate osapooltega. Lisaülesandeks oli riigiettevõtete koondamine ühtse stiili alla, just nagu ka meil valitsusasutuste logodega mõni aeg tagasi tehti.

Rootsil on oma kirjatüüp - Kasutusloogikad
Rootsil on oma kirjatüüp – Kasutusloogikad

Disainiprotsessi põhiülesandeks oli leida need sümbolid, mis esindaks riiki kõige paremini ning luua paindlik identiteet, mis on mugavalt kasutatav laia siht- ja huvigruppide poolt.

Peamise lahendusena leiti riigilipp, mis on Rootsi riigis kasutusel juba 17. sajandist. Lisati ka tekstiline märge “Sverige”, mis rootsi keeles tähistab riigi nime.

Teisalt loodi element, mida kasutatakse juhul, kui seda meedium või reklaam lubab. Selleks töötati välja kirjatüüp nimega Sweden Sans, mille ülesandeks on tähistada kõiki tekstilisi osi logo ning stilistika juures. Logo värvideks lipult tuntud sinine ja kollane.

Rootsil on oma kirjatüüp - Turvaala
Rootsil on oma kirjatüüp – Turvaala
Rootsil on oma kirjatüüp - Sweden Sans Regular
Rootsil on oma kirjatüüp – Sweden Sans Regular

Kasulik tööriistakast disaineritele ja turundajatele

Kolmandaks töötati välja hulk nn disainerite abivahendeid. Kuna võimalike kujundajate hulk, kes logo kohustuslikus korras kasutama hakkavad, on meeletult suur, siis on see ainus võimalus hoida teatavat kontrolli. 

Abivahendid sisaldasid endas logode kasutamise, oluliste sõnumite kommunikeerimise juhendeid ja visuaalkeelt. Kõik minimalistlikus võtmes ja skandinaavialiku stiiliga.

Kirjatüübi loomisel oli eesmärgiks selle suutmine eksisteerida koos logoga samahästi kui üksi, olles mistahes reklaamkandjal ning ka koostöös teiste kirjatüüpidega.

Rootsil on oma kirjatüüp - Sweden Sans
Rootsil on oma kirjatüüp – Sweden Sans

Kuigi katsetati mitmeid erinevaid versioone, siis lõpptulemusena jäädi klassikalise sans serif tüüpi lahenduse juurde, millel on tuntavat skandinaavialikku hõngu. Koostöös Rootsi kirjatüübi eksperdi Stefan Hattenbachiga leiti viimaks soovitud lahendus.

Rootsil on oma kirjatüüp - Tüpograafia
Rootsil on oma kirjatüüp – Tüpograafia

Kodulehest sai kommunikatsiooni peamisi tööriistu ja infokanaleid. See sisaldab endas Rootsi kohta käivat ametlikku infot ning vajalikke fakte. Koduleht on ehitatud vabavaralisele WordPress sisuhaldusele. Kogu kodulehe kontseptsioon, kujundus ning tehniline lahendus on disainibüroo poolt. Lehte haldavad neli ettevõtet ning nende tegevus on käesolevast projektist eraldi rahastatud.

Rootsil on oma kirjatüüp - Näidis nn tööriistakastist
Rootsil on oma kirjatüüp – Näidis nn tööriistakastist
Rootsil on oma kirjatüüp - Mobiilivaated
Rootsil on oma kirjatüüp – Mobiilivaated

Rootsi riik on esindatud ka Facebookis ja Twitteris.

Hea näide riiklikust initsiatiivist käia ajaga kaasas ning olla disainist ning selle kasulikkusest juhinduv riik, mis oma tegudega on eeskujuks ka sealsetele ettevõtetele.

Eesti koostas mõned aastad tagasi samuti riigiametite ühtlustamise logokonkursi, mille võidutööd tänasel päeval rakendatakse. Siiski polnud võidutöö autori, Asko Künnapi töös (Prima Facie) midagi kaasaegset, pigem olemasoleva teisiti kajastamine. Mitmed teised tööd nt Markko Karu (Loogilised Lõvid) on osutunud ühiskonnas kohati isegi populaarsemateks.

Mitte, et me sooviks kuidagi halvustada võidutööd, arvame, kui riik oleks tellinud terviklahenduse, oleks olnud näha paindlikkus ning kasutajate tagasiside millegi kaasaegsema suunas.

Kokkuvõte

Siit ka väike õppetund ettevõtetele, mõelge suuremalt. Logo ei pruugi lahendada teie muret ega anda ettevõtte turunduskanalis seda vajalikku lisakäiku. Mõelge kirjatüüpidele, visuaalkeelele, kommunikeerimissõnumitele, mis näitaksid täiel määral teie ettevõtte väärtusi. Disain on tööriist, see tuleb ainult enda jaoks võimalikult efektiivselt tööle panna.

Ärge kartke pöörduda agentuuride poole. Võtke seda kui partnerlust või investeeringut. Korraliku koostöö juures toob see kindlasti ning ka kiirelt tagasi.

Kasutatud pildimaterjal  Söderhavet ja Sven Carlsson in Medium.

On uus Edicy, on Voog!

Voog on veebilehtede ehitamise ja haldamise tööriist, mida on imelihtne kasutada, kuid mis võimaldab samal ajal ülimat paindlikkust ja mänguruumi. Voogu on nimetatud parimaks tööriistaks mitmekeelsete veebilehtede ehitamisel.

Voog on loodud kõigile, kes soovivad kaasaegset ja kohanduva disainiga veebilehte. Ei mingit õppimist ega IT­-alaseid oskusi, sest Vooga on sisu loomine imelihtne. 

Voog on ehitatud paindliku (responsive) veebi tehnoloogiaid kasutades. Seega toimib sinu veebileht ning selle haldamine nii mobiilis, tahvlil, arvutis kui ükskõik millisel tuleviku seadmel.

www.voog.com

Ettevõtjana on sulle tõenäoliselt oluline, et sinu koduleht oleks kättesaadav ja loetav mitmes keeles. Erinevalt teistest sisuhaldusteenustest saab Voos uue keele lisada iga hetk ja imelihtsalt. Kogu tehniline pool — SEO, keeletuvastus või keelte paralleelsus — töötavad seejuures koheselt, ilma seadistamata.

Meie arvates on Voog puhang värsket õhku, mida soovitame soojalt veebide haldamiseks. See on kõik ühes teenus, mis võimaldab sul muretult oma veebi kallal toimetada.

Loome sulle veebilehe kiirelt ja mugavalt Voo peale, kui ei leia Voo valmislahendustest endale sobivat kujundust.

Erilahenduste osas vaata Voo partnereid, kust võid meidki leida. Täpsem info ja soovid küsi meili teel hello@sviiter.ee. Külasta kindlasti ka Voo Blogi koos Voo tervitussõnadega.

Vaata ka mõningaid meie tehtud töid mida me Voogi peale ehitanud oleme:

2008 – Wesse Furniture,
2010 – Metsaülikool (Uuendatud, kuid mitte meie poolt), Peipsi Koostöö Keskus (Uuendatud, kuid mitte meie poolt),
2011 – Medita Kliinik, Raar Kinnisvara (Uuendatud, kuid mitte meie poolt),
2012 – Invent Baltics (Uuendatud, kuid mitte meie poolt), Laboritugi,
2014 – Keskkonnaõiguse keskus, Muinastuledeöö , Norsktimen Keelestuudio (Pole enam avalik),
2015 – Eesti Interneti Päev,
2016 – Radis Furniture (Updated not by us), Peatänava projekt Tallinnas (Ainult arendus),
2017 – Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu, Jalgpalliklubi FC Elva,
2018 – Balletiliit, Teatriliit, Eesti Jäähokiliit, Millamore (Uuendatud, kuid mitte meie poolt),
2019 – Anu Aed, ESC Global Security, Kliimamuutused,
2020 – Heateo Sihtasutus (Uuendatud meie poolt), Luxveg,
2021 – Hematoloogiaõdede Selts, Triathlon Cafe, Advokaadibüroo Pohla & Hallmägi, EXPO Dubai miniveeb University of Tartu, Voog (Uuendatud meie poolt).
2022 – Eesti Sõjamuuseum (Uuendatud meie poolt), RMK & Loodusega koos (Uuendatud meie poolt), Wesse Furniture,

Pantone aasta värv 2014 – Orhidee lilla

Pantone valis 2014. aasta värviks lilla orhidee (Radiant Orchid), mis kiirgab endas põnevus, eksootilisust ning sära.

2013. aasta värv roheline Emerald (Pantone 17-5641) oli kasvu, uuendamise ja heaolu sümboliks. Selle aastane fuksia roosa, lilla ja roosa alatooniga sisendab usaldust ja kiirgab suurt sõõmu, armastust ja tervist. See on põnev lilla, mis juhib meid oma veetlevate võludega. Radiant Orchid (Pantone 18-3224) väärtustab loovust, originaalsust ning soovi olla erinev.

Moetööstus on lilla orhidee värvist lummatud ning oodata on tõelist trendi uueks aastaks. Pantone Fashion Colour 2014 aruande kohaselt on Emerson Jackie Fraser-luik, Juicy Couture ja Yoana Baraschi jt lisanud Radiant Orchidi juba oma uute kollektsioonide värvisesse kasutades seda nii riiete kui aksessuaaride juures.

Suur populaarsus on ka kosmeetikatööstuses, kus võib lillade toonide pealetungi meigitoonides. Kombineerides punakate toonidega leiab erinevaid variatsioone ka soengutrendides ning keha aksessuaaridel.

Interjööris soovitatakse kombineerimist looduslike pigem toonidega, näiteks oliiviroheline ning ka mimoosi kollasega, mis oli Pantone aasta värviks 2009. aastal.

R177 G99 B163 – C35 M71 Y1 K0

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pool dekaadi kujundust

Elas kord mõte hakata looma veebiajakirja, mida kasutajad saaksid lehitseda oma seadmest – lugeda tekste, vaadata pilte ja videosid, kuulata muusikat. Mõte kasvas ja arenes ning lõplik kontseptsioon valmis 2005. aastal, kui panime kokku meeskonna tänapäeval Ajujahina tuntud konkursile NETS.

Aga mis me nimeks paneme?

Meie sisemisest nimekonkursist jäi sõelale Sviiter, selline oma ja omadega, samas täheühendiga IT, mis tundus perfektne oma uuendusmeelsuse poolest. Siiski, NETSi eel leidsime, et nimi peaks olema rohkem kõnekam, sõjakam, maailmamuutvam. Otsustasime nimeks valida Partisan ning Sviiter jäi kõrvale. 

Konkurss osutus Partisanile edukaks. Jõudsime välja tugevasse finaali ning idee sai palju kiita just oma uudsete suundade poolest. Küll aga arvati, et erinevate meediumite ühendamine võib osutuda ületamatuks raskuseks. Pool aastat hiljem avaldati USAs Issuu ning mõni aeg hiljem arenesid kõrvale veel mitmed meediumikogumid. Tänasel päeval igapäevaselt kasutatav meediumite kogum oli tol hetkel ajast ning ehk ka võimalustest ees. Mis peamine, meil oli idee! Seega suured tänud Partisanitiimile Tõnu Runnel, Allan Tähtla, Kairi Lentsius, JP Hion ja mitmed teised.

2007. aastal võttis tol ajal füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsenud Erkki Pung Sviitri nime uuesti kasutusele ning vormis sellest tänaseni toimiva disainistuudio. Tänavu seitsmendat aastaringi tähistav väikeettevõte on endiselt nooruslik, kasvuhimuline ning arenev.

Nüüd, pool dekaadi hiljem…

Sviiter ei ole mitte ainult büroo ega agentuur vaid pigem elustiiliettevõte. Õnn on rahulolu asjadest, mida Sa teed ja koged. Meile meeldib, mida me teeme ning soovi korral aitame ka Sul disaini, koodi või juhendamise teel leida see samm oma õnnele lähemale!

Meie sooviks on luua pisuke suurepärasust, seda nii disaini, koodi, trüki kui protsessi osas. Seisame pidevalt hea selle eest, et arendada meie disainikeelt, koodiosa, turundust, tugiteenuseid ja välispartnerid.


Peame väga lugu oma klientidest, kelleta poleks meil neid huvitavaid projekte, mis meile ehtimiseks suled annavad. Me tõesti hindame teid – igaühte teist omamoodi!  Iga rahulolev klient on potentsiaalne klient ka tulevikuks ning võime öelda, et naasvaid kliente meil on.


Pane meid proovile! Tule külla või kirjuta hello@erkkipung

Pantone aasta värv 2013 – Emerald

Pantone valis 2013. aasta värviks Emerald rohelise, mis on elav, elegantne ja kannab endas tasakaalu, head enesetunnet ning heaolu.
2012. aasta värviks valitud punakasoraanž Tangerine Tango andis energiat edasi liikumiseks. Emerald on haljendav roheline, mis suurendab heaolu veelgi, panustades tasakaalu ning harmoonia leidmisse.

Juba antiikajast tuntud Emerald on tasakaalukuse sümboliks mistõttu on ta olnud kasutusel paljudes kultuurides ja religioonides, leides kasutust vääriskivide juures ning üldiselt luksuslikkuse näitajana. 

R0 G155 B119 – C99 M0 Y69 K0

Fun fact: Roheline värv on ka värvispektris inimsilmale enim nähtavaim värv. 

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2012 – Tangerine Tango

Tantsi end uude aastasse Pantone on 2010. aasta värviks valitud Tangerine Tango värvides, mis on reibas ning ahvatlev punakasoraanž.

Kui 2011. aasta värv Kuslapuu (Pantone 18-2120) julgustas meid vastu astuma igapäeva probleemidele, siis selle aastane meeleolukas punakasoraanž Tangerine Tango (Pantone 17-1463) jätkab energia laadimist meisse. See on võrgutav, ääretult sügav ja paljutähenduslik. Pantone Colour Institute tegevjuht Leatrice Eismanilta sõnul on Tangerine Tango sügav kooslus punasest ja oraanžist, mis annab meile soojust ja energiat. Selles on sõbralikku, soojust ning adrenaliini. See on justkui positiivne magnet, mis haarab pilke ning jagab positiivsust ning energiat meie ümber.

Viimasel paaril aastal on oraanž kasvanud üheks populaarsemaks tooniks ning saanud laialdaselt kasutatuks ka disainerite ja tarbijate hulgas. Pantone Fashion Colour 2012. aasta aruande kohaselt on eriti populaarne oraanž moetööstuses, see tähistab provokatsiooni ning tähelepanu. Peamisteks eestkõnelejateks on moetööstuses Tommy Hilfiger, Nanette Lepore, Cynthia Steffe Shaun Kearney, Elie Tahari ja Adrienne Vittadini jt.

Suur hitt on Tangerine Tango ka kosmeetikatööstuses, kus värv annab tooni huulevärvi, põsepuna ja küünelaki ning ehk pisut ootamatult lauvärvide toonis. Kombineerimiseks soovitakse kõige enam kasutada siniste või roheliste silmadega. Pruunide silmade korral on tulemuseks sügavtume efekt, mis justkui meenutaks merevaigu tooni. Interjööris annab Tangerine Tango tooni pigem aksentvärvina kaunistades erinevaid aksessuaare, detaile ning kontrastpindu. 

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2011 – Kuslapuu

Pantone on 2011. aasta värviks valinud Kuslapuu roosa (Honeysuckle), mis oma olemuselt on värv igaks hooajaks. See on julge, enesekindel ja vapper.

Kui 2011. aasta värviks valitud Türkiis (Pantone 18-2120) oli justkui põgenemine kuhugi, siis Kuslapuu seisab julgelt vastu igapäeva muredele. Dünaamiline punakas-roosa on julgustav – see tõstab meie psüühikat ning annab jõudu allutamaks erinevaid väljakutseid. Pantone Colour Institute tegevjuht Leatrice Eisemanilta kirjeldab aasta värvi kui hinge tõstjat. “Kuslapuu on põnev, see stimuleerib värve ning annab meile energiat.” See on intensiivne kuid samas mitte imal ja magus. Kuslapuu mahe lõhn oli kindlasti värvi inspiratsiooniks, see meenutab muretut päeva kevadel ja suvel.

Värv sobib kenasti erinevaks kontrastvärviks teiste värvide kõrvale, on laialdaselt kasutatav nii rõivatööstuses kui aksessuaaride juures. Samuti leiab laialdaselt kasutust interjööris ning erinevate detailide juures arhitektuuris, kodumasinate kujunduses, spordirõivaste juures ja mitmel pool mujal. See aitab elavdada kodu, ühiskondlikku ruumi ning ka linnapilti üldiselt.

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2010 – Türkiis

Pantone on 2010. aasta värviks valinud Türkiisi (Turquoise), mis ühendab sinise rahulikukkuse rohelise kosutavuse ning energiaga. 

Türkiis (Pantone 15-5519) on mõtteid rahustav ning seostub paljudele troopiliste randade ning merega. Türkiis võimaldab unustada argimured ning uidata mõttes eksootilistel randadel või merereisidel. Paljudes kultuurides usutakse, et värvil on kaitsev mõju, mistõttu on see laialt kasutatud erinevate talismanide juures. Türkiis on usu ja tõe värv, mis on inspireeritud taevast ja merest.

Türkiis on sobilik nii meestele kui naistele ning üheaegselt kergesti kasutatav nii moes kui interjööris. Sooja ning külma tooni koosmõjul on seda kerge sobitada mistahes teise värviga andes üldpildile omapoolse erksa sähvatuse.

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2009 – Kollane mimoos
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2009 – Kollane mimmoos

Pantone on 2009. aasta värviks valinud Mimosa, mis kannab endas lootust ning kindlustunnet muutuvas kliimas ja keskkonnas. 

Pantone avalikustas täna 2009. aasta värviks Mimosa, koodiga Pantone 14-0848, mis on soe ning kaasahaarav kollane. Mimosa tasakaalustab praegust aega majanduslikus ebakindluses ning poliitiliselt keerukas ajas. See sisendab optimismi ning lootust tulevikuks. Pantone Colour Institute tegevjuhi Leatrice Eisemani sõnul jagab Mimosa kollane soojust ning mõjub justkui päikseenergiana. Mimosa väljendab valgustatust, loovust ning innovatsiooni.

Mimosa (eesti keeles mimoos) on sobilik nii kasutamiseks nii meestele kui naistele ning tähistab samaväärset võrldust ka moes ning interjööris. See on üheaegselt sobilik nii naiste aksessuaaride, kodumööbli, spordiriiete, meeste lipsude kui ka särkide värvidena. Värvi on soovitav kasutada kontrastvärvina tuues esile erinevaid pindu, tekstuure ning vorme.

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2008 – Sinine iiris
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)

Pantone aasta värv 2008 – Sinine iiris

Pantone on 2007. aasta värviks valinud Sinise iirise (Blue Iris), mis omab kobineerib parimaid omadusi sinise ja lilla vahel.

Aasta värv sinine iiris kannab endas sinise värvi rahulikkust ning stabiilsust sidudes seda lilla saladuslikkuse ning spirituaalse poolega. Pantone Colour Institute tegevjuht Leatrice Eiseman kirjeldab värvi kui kahe ajastu peegeldajat, kus kombineeritud töökindla ja töökusele orienteeritud sinise ning hinge ning vaimu vaatava lilla. Aasta värv on laialt kasutusel moestööstuses ning annab head tooni ka kodumasinate ning interjööri detailide juures.

Pantone on olnud maailma värvimaailma autoriteet enam kui nelikümmend viis aastat, pakkudes professionaalidele võimalusi oma loomingu väljendamiseks värvide abil. Tänasel päeval pakub Pantone värvilahendusi ning värvidega seonduvaid tooteid ning teenuseid. Täpsem info pantone.com.

Loe ka teisi Pantone aasta värvi postitusi:
2021 – Ülim hall ning valgustav kollane
2020 – Klassikaline sinine
2019 – Elav korall
2018 – Ultra violet
2017 – Greenery
2016 – Kvartslik roosa ja rahulik sinine
2015 – Marsala
2014 – Orhidee lilla
2013 – Emerald
2012 – Tangerine Tango
2011 – Kuslapuu
2010 – Türkiis
2009 – Kollane mimoos
2007 – Chili Pepper (Pantone release, inglise k.)
2006 – Sand Dollar (Pantone release, inglise k.)
2005 – Blue Turquoise (Pantone release, inglise k.)
2004 – Tigerlily (Pantone release, inglise k.)
2003 – Aqua Sky (Pantone release, inglise k.)
2002 – True Red (Pantone release, inglise k.)
2001 – Fuchsia Rose (Pantone release, inglise k.)
2000 – Cerulean (Pantone release, inglise k.)