Ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.

Tuntud logod: Osa VI – Nike - Tuntud logod: Osa VI – Nike - Tuntud logod: Osa VI – Nike - Tuntud logod: Osa VI – Nike - Tuntud logod: Osa VI – Nike

Erkki

Maailma üks mõjukaimaid spordi- ja vabaajariiete tootja Nike sai alguse juhuste kokkulangemisest, nende nimi unenäost ning logo…

Nike sai alguse 1964. aastal jaanuaris, kui Bill Bowerman ja Phil Knight lõid ettevõtte Blue Ribbon Sports, mis müüs peamiselt Jaapani päritolu Onitsuka Tiger kaubamärgi jalgpallijalatseid, mida tänasel päeval tuntakse kui Asicsit. Kuna koostöö ei sujunud asus Phill otsima uut võimalust oma äri jätkamiseks. Ta oli kuulnud hea tasemega jalatsitehasest Guadalajas, Mehhikos ning otsustas proovida. 

Nike praegune nimi on kasutusel aastast 1978 ning selle väärtuseks hinnati 2012. aastal 15,5 miljardit dollarit. Lisaks on nende ikooniline slogan “just do it” koos algupärase Swoosh logo hinnatud väärtusele 10 miljardit dollarit, mis teeb neist spordimaailma kõige väärtuslikuma brändi maailmas   Nende palgal on enam kui 44 000 töötajat üle maailma. Slogan “Just do it” sai väidetavalt oma algusloo hoopiski ühe mõrvari hukkamisel, kes oma viimaste sõnadena just selle kuulsa väljendi välja hõikas.

Nike Swoosh logo sümboliseerib kreeka võidujumala Nike väljasirutatud tiiba. Algselt kutsuti logo lihtsalt triibuks (Stripe), 1972. aasta kevadel sai Swoosh oma debüüdi, 1995. aastal registreeriti see eraldi kaubamärgina ning võeti kasutusele kui Nike korporatsiooni identiteedi osana.

Logo autoriks on Oregonist pärit Carolyn Davidson, kes 1971. aastal reklaami eriala tudengina Portland State ülikoolis teenis selle töö eest 35 dollarit, mille väärtus tänase vääringu järgi arvatakse olevat ligikaudu 200 dollarit. Ta andis ka raamatupidamisloenguid ning tegi vabakutselisena Nikele väiksemaid kujundustöid kuni 1976. aastani, mil ettevõte liikus kogu kujundussoovidega juba loovagentuuri John Brown and Partners poole. 1983. aasta septembris, ligi kolm aastat hiljem kui Davidsoni ja Nike teed lahku läksid, kutsus Phil Knight ta lõunale. 

Phil kinkiks tänutäheks Carolynile tema loodud Swooshi logoga teemantsõrmuse ning andis üle ümbriku viiesaja NIKE osakuga.

Nike emafirma nimel on veel mitmeid brände, tänase seisuga tervelt 33 erinevat, millest enamikest saaks kindlasti ka oma tuntuse tõttu teha omaette loo – Nike INC., NikeIDAir ForceAir JordanAir Jordan XIINike Air MaxAir Melo LineNike Air YeezyChuck Taylor All-StarsNike ConsideredConverseNike FreeTinker HatfieldHurley InternationalHyperAdapt 1.0Jordan Spiz’ikeJumpmanNike Mercurial VaporNike Multi-TurfNike BlazersNike CachañaNike CTR360 MaestriNike HypervenomNike OrdemNike ShoxNike TiempoNike+Nike+ FuelBandNike SkateboardingSwooshNike TerminatorNike Total 90Nike Vision.

Logo kirjatüübina kasutati kuni 1995. aastani suurtähtedena kuvatud Futura Boldi ning teatud versioonides on see kasutusel tänse päevani. Nime “Nike” idee peale tuli Phill Bowermani ajal esimene palgatud tööline Jeff Johnston ning see tähistab vana-kreeka võidujumalannat.

Fun Fact: Nike võttis oma Swoosh logo kasutusele 1971. aasta 30. mail, mis on ka Sviitri asutaja ja loovjuhi Erkki sünnipäevaks, kes samuti suur Nike toodete austaja.

Kasutatud allikad:
Famous logos – Nike Logo
Business Insider – 11 Things Hardly Anyone Knows About Nike
Oregon Online – Creator of Nike’s famed Swoosh remembers its conception 40 years later
Bill Bowerman
Phil Knight

Loe ka varasemaid sama seeria postitusi:
Tuntud logod: Osa 1: Shell
Tuntud logod: Osa 2: Audi
Tuntud logod: Osa 3: Starbucks
Tuntud logod: Osa 4: AT&T
Tuntud logod: Osa 5: Mastercard
Tuntud logod: Osa 7 – Chupa Chups
Tuntud logod: Osa 8 – Coca-Cola
Tuntud logod: Osa 9 – Nintendo